[tt-submit-post-mobile]
Dzień dobry! Dziś jest Wtorek, 6 czerwca 2023 roku
MENU
piątek, 17 luty 2017 roku

Co możemy zrobić ze smogiem ?

9
s-u6ipzt4lw-chelsea-bock

Zobacz zdjęcia (1)

Cieszymy się, że wśród mieszkańców pojawiają się osoby, które oprócz narzekania chcą też zadziałać. Poniżej przedstawiamy list od mieszkańca.
“Drodzy Mieszkańcy,
cytując mojego przedmówcę “problem ze smogiem powraca”… no i? Zrobiliście coś oprócz napisania 37 komentarzy z narzekaniem? Jestem koordynatorem akcji Zielone-Plewiska, którą rozpocząłem prawie rok temu poruszony właśnie stanem potwietrza i zieleni w naszej miejscowości. Zamiast narzekać możemy coś zrobić. W tym roku po raz pierwszy zbieramy 1% podatku na zazielenienie naszej miejscowości (KRS: 0000120069, Cel szczegółowy “ZIELONE PLEWISKA”) jestem bardzo ciekaw jaką kwotę uda się zebrać? W tym roku chcemy sadzić drzewa, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby za rok umówić się na zbieranie pieniędzy na wymianę pieców!
Czy ktokolwiek posiadający piec na węgiel jest zainteresowany wymianą go na nowocześniejszy albo jeszcze lepiej gazowy? Jaką kwotę dofinansowania musiałby otrzymać by zdecydować się na taki krok? Wszystko jest do zrobienia! Jeżeli jest zainteresowanie taką akcją dla nas i przede wszystkim dla naszych dzieci kontaktujcie się ze mną: tomasz_lubinski@o2.pl
Jeżeli chodzi natomiast o samą akcję sadzenia drzew to mam nadzieje, że za około miesiąc posadzimy w naszej miejscowości kolejne drzewa. W tej chwili zaproponowane miejsca analizowane są w gminie (ul. Fabianowska, ul. Stawna, ul. Miętowa, wybieg dla psów).”
Pozdrawiam
Tomasz Lubiński
http://zielone-plewiska.blog.pl/
s-u6ipzt4lw-chelsea-bock

Komentarze (9)

Informujemy, że zgodnie z art. 190a kodeksu karnego podszywanie się pod Redakcję jest przestępstwem. Tożsamość Redakcji podlega ochronie prawa cywilnego zgodnie z art. 23 i 24 kodeksu cywilnego.
Prosimy mieć to na uwadze podczas pisania komentarzy.

Komentarze wystawione przez redakcje Plewiska.pl są podświetlane na złoty kolor.

9 komentarzy

 • ola pisze:

  Brawo! Martwi mnie ostatnia bezmyślna wycinka drzew nie tylko w Plewiskach ale i też w okolicach. Nie rozumiem takiego postępowania. Chętnie się dołączę do akcji.

 • Mariusz pisze:

  Roczny koszt gazu dla mieszkania 110m2 to max 2500zł (CO i CWU) – przykład własny. Ale budynek jest raczej nowy i w miarę ocieplony.
  Rozwiązaniem są dwa programy dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na wymianę pieców i docieplenie budynków: Piecyk 2017 i Termo 2017.
  http://www.wfosgw.poznan.pl/oferta-finansowania/osoby-fizyczne/

  Zawsze też można zostać na węglu ale zmienić piec z klasą energetyczną 1 na taki z klasą energetyczną 5 i nie palić nisko energetycznym miałem a wysokoenergetycznym węglem, który zawira wielokrotnie mniej siarki i metali ciężkich, oraz uwalnia mniej pyłów.

 • mieszkaniec Plewisk pisze:

  Zgodnie z dawnymi planami zagospodarowania i studium część Plewisk w swojej zachodniej części, poza zabudowaniami, w kierunku autostrady i obwodnicy miała być przeznaczona pod zalesienie. Co jakiś czas plany te są aktualizowane i teren pod zabudowę przesuwa się coraz dalej, aktualnie aż do linii wysokiego napięcia. Jak tak dalej pójdzie to nie ma szans na odrobinę zieleni w Plewiskach, a drzewa chociaż całego problemu smogu nie załatwią, to na pewno przyczyniłyby się do poprawy jakości powietrza, ale także do poprawy krajobrazu, czy akustyki (tłumiąc odgłosy z obwodnicy i autostrady). Do póki władze gminy tego nie dostrzegają, nie ma szans na poprawę.

 • mieszkanka pisze:

  nie wiem skad ten Pan taki jeden bral takie dane czyli 6,5 tys ja mam piec 2 funkc. kondens.dom 160 m w domu 22 C i place za gaz430 zl/2 mies co daje 2,580 zl /rok i bez roboty ale pieca nie wylaczam jak ide do pracy tylko caly czas jest wlaczony tak mi polecil serwisant

 • Tomek pisze:

  Akurat drzewa absorbują pyły i zanieczyszczenia chemiczne :-) tyle że robią to w okresie wiosna-jesień, no ale chociaż są w stanie pomóc z zanieczyszczeniami pochodzącymi od samochodów.

 • Tomek pisze:

  Jest droższy ale:
  – jeżeli połączy się to z termomodernizacją to wcale nie musi być aż takich różnic,
  – mamy bezobsługowe ogrzewanie (nie musisz nic zamawiać, niczego dosypywać, czyścić, pilnować itp..), za wygodę w innych dziedzinach życia jakoś łatwiej mam wrażenie zapłacić…

 • Michał pisze:

  A zieleń jak uratuje przed pm10 ?

 • Michał pisze:

  Dofinansowanie do gazu przeznaczonego na ogrzewanie i problem rozwiązany, ale przecież akcyza…

 • taki jeden pisze:

  samo dofinansowanie jednorazowe do wymiany pieca tradycyjnego na gazowy nie do końca jest rozwiązaniem dla wszystkich, jeśli koszt zakupu opału wynosi ok 4 tysięcy na dom o określonej powierzchni, po zmianie paliwa ze stałego na gazowe koszt wynosi już 6,5 tysiąca (to jest konkretny przykład) to wynik finansowy bierze górę nad “ekologią”
  Rozwiązaniem dobrym dla wszystkich jest obniżenie ceny gazu, ale jak dobrze wiemy na to nikt się nie zgodzi, szumne medialne doniesienia o obniżkach pozwalają rocznie zaoszczędzić 60 do 100 pln, co jest wartością niezauważalną w budżecie.
  Drzewa – tak, sadzić ale też i pielęgnować, smog i nie tylko on – śmieci, rozjechane skwery to efekt urbanizacji wsi, jest zbyt duże natężenie, zaludnienie mieszkańców na tak małe powierzchnie, co gorzej niewiele się w tym kierunku robi, jest nawet przyzwolenie na budowę kolejnych osiedli o bardzo dużej i zwartej zabudowie, liczą się metry, które muszą na siebie zarobić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>