[tt-submit-post-mobile]
Dzień dobry! Dziś jest Piątek, 22 marca 2019 roku
MENU
czwartek, 14 czerwca 2018 roku

Gmina Komorniki przystąpiła do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

3
dav

Zobacz zdjęcia (1)

8 czerwca 2018r. w Urzędzie Gminy Komorniki podpisana została umowa o udzielenie pomocy finansowej Województwu Wielkopolskiemu na realizację zadania pn. “Wzmocnienie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze oddziaływania Aglomeracji Poznańskiej poprzez zwiększenie liczby połączeń kolejowych – dofinansowanie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM)”. W imieniu gminy Komorniki umowę podpisał Wójt Jan Broda, natomiast Województwo Wielkopolskie reprezentował Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

Wcześniej, na czwartkowej sesji Rady Gminy Komorniki radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Województwu Wielkopolskiemu.

Umowa została zawarta na 3 lata. Jest ona następstwem podpisanego w grudniu 2017 roku porozumienia pomiędzy Województwem Wielkopolskim, Miastem Poznań, Powiatem Poznańskim, Stowarzyszeniem Metropolia Poznań oraz gminami i powiatami położonymi wzdłuż 4 linii kolejowych, w którym strony zadeklarowały partycypację w kosztach uruchomienia dodatkowych połączeń kolejowych na linii komunikacyjnej Poznań Główny – Wolsztyn, Wolsztyn – Poznań Główny.

Poznańska Kolej Metropolitalna to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie. Kursy pociągów w godzinach szczytu mają się odbywać nawet co 30 minut, zapewniając pasażerom odpowiedni komfort podróżowania. Uruchomienie PKM następować będzie etapami, począwszy od połowy 2018 roku. Zakończenie wdrażania projektu przewidziane jest na 2021 rok i uzależnione jest od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK SA.

Przewozy realizowane będą przez samorządowego przewoźnika kolejowego w naszym regionie – spółkę Koleje Wielkopolskie.

dav

Komentarze (3)

Informujemy, że zgodnie z art. 190a kodeksu karnego podszywanie się pod Redakcję jest przestępstwem. Tożsamość Redakcji podlega ochronie prawa cywilnego zgodnie z art. 23 i 24 kodeksu cywilnego.
Prosimy mieć to na uwadze podczas pisania komentarzy.

Komentarze wystawione przez redakcje Plewiska.pl są podświetlane na złoty kolor.

3 komentarzy

  • Czarodziej pisze:

    Byłe na spotkaniu w sprawie tunelu i starosta naciskał na Wójta aby do kolei przystąpił, pomimo że dopiero zacznie się budowa parkingu przesiadkowego gdzieś koło Szreniawy z własnych środków Gminy Komorniki…(starosta wcześniej nie przyznał dofinansowania na Ten parking) To jest cena aby starosta załatwił jakiekolwiek dotacje gminie KOMORNIKI o tunelu już nie wspomnę… Tym bardziej że przejazd będzie częściej zamknięty… to nie logika tylko polityka…

  • Wolf pisze:

    Wejście na peron zmieni się jak obok niego powstanie parking w ramach budowy tunelu. Ponadto z tego parkingu będzie wjazd na osiedle Zielarskie.

  • Zielarz | Plewiska pisze:

    Czy w ramach polepszenia dostępu do kolei metropolitalnej ktoś pomyślał o budowie wejścia na peron Junikowo od strony osiedla Zielarskiego w Plewiskach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>