[tt-submit-post-mobile]
Dzień dobry! Dziś jest Wtorek, 7 lutego 2023 roku
MENU
jonathan-allison-399571-unsplash
czwartek, 8 listopad 2018 roku

List od Miekszkańca

11
jonathan-allison-399571-unsplash

Zobacz zdjęcia (1)

Jeden z Mieszkańców napisał do naszej redakcji z apelem o zachowanie ostrożności:

“Dzień dobry,

Piszę w sprawie nowo wybudowanego ronda na skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Sycowskiej.

W zamyśle rondo miało usprawnić ruch jednak brak prawidłowego oznaczenia drogowego powoduje chaos komunikacyjny i sporo zagrożenia.

95% kierowców widząc rondo uznaję, że pierwszeństwo mają osoby znajdujące się już na rondzie – wynika to pewnie z faktu, że na większości rond w okolicy faktycznie tak jest. Problem polega na tym, że te ronda są oznaczone znakami C-12 (ruch okrężny) oraz A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu) i wtedy sprawa jest prosta, osoby na rondzie mają pierwszeństwo.

Natomiast przy powyższym rondzie, tych znaków nie ma, co oznacza, że to miejsce mamy traktować jako zwykłe skrzyżowanie i kierować się “zasadą prawej ręki” – osoba na rondzie powinna ustapić pierwszeństwa osobie wjeżdżającej na rondo.  Jeżdzę tam dość często i praktycznie zawsze, chcąc jechać zgodnie z przepisami, doprowadziłbym do wypadku.

Pewnie w przyszłości rondo zostanie prawidłowo oznakowane, jednak do tego czasu należy zachować szczególną ostrożność, bo WIĘKSZOŚĆ kierowców niestety nie potrafi jeździć zgodnie z przepisami.

Pozdrawiam,

Mieszkaniec Plewisk”

Komentarze (11)

Informujemy, że zgodnie z art. 190a kodeksu karnego podszywanie się pod Redakcję jest przestępstwem. Tożsamość Redakcji podlega ochronie prawa cywilnego zgodnie z art. 23 i 24 kodeksu cywilnego.
Prosimy mieć to na uwadze podczas pisania komentarzy.

Komentarze wystawione przez redakcje Plewiska.pl są podświetlane na złoty kolor.

11 komentarzy

 • kierowca pisze:

  Oznaczenie ulic w Plewiskach (ale nie tylko w Plewiskach) pozostawia wiele do życzenia. Przykład: skrzyżowanie Zielarskiej/Rumiankowej/Strażewicza. Jadący Strażewicza w stronę Zielarskiej, mają znak stop, oznaczający ustąpienie pierwszeństwa pojazdom jadącym ulicą Zielarską. Jadący Zielarską w stronę Kolejowej nie mają żadnego znaku, co oznacza, że powinni kierować się zasadą prawej ręki (skrzyżowanie równorzędne), powinni więc przepuścić auto jadące ul. Strażewicza (nie wiedzą o tym, ze tamci mają znak stop a mają ich po swojej prawej). Wychodzi więc na to, że obydwa auta mają sobie nawzajem ustąpić. Kto ma pierwszeństwo? Podobna sytuacja jest choćby na Słonecznej i Zakładowej i jeszcze w kilku innych miejscach.

 • Janusz-ek pisze:

  obok ronda znajduje sie BLACHARZ samochodowy , chyba komus na tym zależało zeby był burdello na rondzie – nie jezdze juz tamtedy , bo dla mnie to kiepska budowa za olbrzymie pieniadze . I prosze “mądrali ” nie uczcie nas jeżdić !!! bo moze sami nie potraficie .

 • Janek pisze:

  Zasada prawej ręki jest większości kierowców obca. Prosty przykład. Parkink przy Lidl. Większość kierowców, jadących alejką prostopadłą do Grunwaldzkiej, prowadzącej dalej do rampy rozładunkowej, jest przekonana że ma pierwszeństwo w stosunku do wyjeżdżających z prawej strony, z bocznej alejki. Jak ktoś ma to przelakierowania lewy bok, to polecam to miejsce.

 • ktoś pisze:

  Przy wjeździe na rondo jest znak P-13…namalowany na ulicy

 • b_easy pisze:

  Państwo z dykty.
  Chyba mamy to we krwi, że zamiast szukać najprostszych rozwiązań, ciągle tylko utrudniamy sobie życie. Czy to naprawdę tak wielki wysiłek dla firmy budowlanej postawić 4 znaki “ustąp pierwszeństwa”?

 • Anonim pisze:

  Panie Zbigniewie przed rondem nie musi być znaku,jeżeli nie ma oznacza to że jest to skrzyżowanie równorzędne i tak należy się tam zachować,pierwszeństwo ma wyjeżdżający na rondo. Proszę się doszkolić lub oddać prawo jazdy. Przez takich kierowców są później wypadki. Natomiast pierwsze zdanie Pana wypowiedzi świadczy o braku znajomości kodeksu drogowego. POZDRAWIAM

 • Zbigniew pisze:

  Logicznie myślące osoby jeżdżą po tym rondzie jak należy a nie według wypocin autora tego pisma. Jeśli osoby będące już na rondzie będą stosować się do wspominanych przez autora zasad to rondo przy intensywnym ruchu szybko się zapełni i samochody dojeżdżające do niego będą uderzać w znajdujące się już na zakorkowanym rondzie pojazdy…. Trochę logiki i zdrowego rozsądku. Jak ktoś napisze durny przepis według którego najpierw wchodzi się do windy, później się z niej będziemy cisnąć się i tratować w windzie nie pozwalając wyjść chcącym ją opuścić na danym piętrze czy zachowamy zdrowy rozsądek? Trzeba po prostu czym prędzej oznakować prawidłowo to rondo by nie było zamieszania i kolizji oraz w celu zapewnienia optymalnej przepustowości. Myśleć! Nie filozofować tylko myśleć Panie i Panowie Kierowcy :)

 • Znaki pisze:

  Wykonawca robot zazwyczaj jest odpowiedzialny za tymczasowa organizacje ruchu a oprocz znakow ograniczenia predkosci obecnie tam nic innego nie ma. Coz – obowiazuja ogolne zasady + ograniczone zaufanie. Oby jak najszybciej pojawily sie tam znaki.

 • Piotr pisze:

  Problem z dipy

  Jeździć i nie marudzic

 • Greg pisze:

  Dopiero teraz Pan zwrócił na to uwagę? Od dnia udostępnienia tego ronda obserwuję zachowanie kierowców, mając przy tym nie lada zabawę, jak się wyzywają i pokazują sobie środkowy palec nieuki, bo jeżdżą intuicyjnie i kompletnie nie zwracają uwagi, że tam nie ma ani jednego znaku… żenujący jest poziom 99% kierujących niestety, a miałem już okazję widzieć kilka podejrzanych pojazdów, szukających wręcz okazji na tzw. stłuczkę. Swoją drogą ciekawe ile ustawionych już zdarzeń tam się odbyło, żeby z OC sobie wyciągnąć pokaźną sumkę jak to pewne grupy potrafią.

 • Piotr pisze:

  Zgadzam się z autorem listu że większość kierowców traktuje to skrzyżowanie jak inne pobliskie ronda i nie wie że trzeba się stosować do zasady prawej ręki. Jednakże to jest ciągle plac budowy, rondo nie jest oddane do użytku więc formalnie nadal nie istnieje i jest to zwykłe skrzyżowanie. Dlatego nie można tam ustawić odpowiednich znaków dopóki nie zostanie odebrana od wykonawcy ta drogą i rondo. W związku z tym że nie ma znaków trzeba się stosować do ogólnych zasad ruchu drogowego czyli zasady prawej ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>