[tt-submit-post-mobile]
Dzień dobry! Dziś jest Wtorek, 7 lutego 2023 roku
MENU
czwartek, 11 październik 2018 roku

List od Mieszkańca

21
Bezpieczeństwo

Zobacz zdjęcia (1)

Od jednego z mieszkańców Plewisk otrzymaliśmy prośbę o upublicznienie listu skierowanego do władz gminy:

“Szanowni Państwo

Po raz kolejny zwracam się z prośbą o zwrócenie uwagi i jednocześnie na załatwienie sprawy bezpiecznego przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej w Plewiskach nr 1, a dokładnie chodzi o

przejście na ulicy Fabianowskiej. W zeszłym roku podczas remontu ulicy Grunwaldzkiej przed przejściem na ulicy Fabianowskiej zostały zmienione progi zwalniające na takie, żeby autobus mógł przejeżdżać nie narażając swojego zawieszenia na uszkodzenie, ale nijak miało się takie zastosowanie do zachowania jakiegokolwiek bezpieczeństwa. Remont się już dawno skończył, a progi zwalniające są nadal takie jakie były i wcale nie spełniają swojej roli, ponieważ 7 na 10 samochodów wcale nie zwalnia, bo przejazd taki nie stanowi żadnego problemu. Samochody DPD, DHL jak tez praktycznie każde samochody osobowe jeżdżące tą ulicą naprawdę osiągają zawrotne prędkości, co niejednokrotnie zmuszało osoby już będące na pasach do szybkiej ucieczki, żeby nie zostać potrąconym. Druga sprawa, to taka, że owe progi są zamontowane tylko z jednej strony przejścia i samochody wjeżdżające z ulicy Szkolnej w Fabianowską ewentualnie zwalniają dopiero przed progiem, a to już jest niestety za przejściem dla pieszych. Proszę o rozważenie wymiany obecnych progów chociażby takich jak na wyremontowanej ulicy Czarna Droga i bezwarunkowo dołożenie progu zwalniającego od strony wjazdu z ulicy Szkolnej jak na poglądowym zdjęciu, które dołączam w załączniku oraz lepsze oznakowanie ww. przejścia pionowego i poziomego. Pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo naszych najmłodszych mieszkańców, którzy chcą dotrzeć bezpiecznie do szkoły i do domu.

Pozdrawiam”

 

Bezpieczeństwo

Komentarze (21)

Informujemy, że zgodnie z art. 190a kodeksu karnego podszywanie się pod Redakcję jest przestępstwem. Tożsamość Redakcji podlega ochronie prawa cywilnego zgodnie z art. 23 i 24 kodeksu cywilnego.
Prosimy mieć to na uwadze podczas pisania komentarzy.

Komentarze wystawione przez redakcje Plewiska.pl są podświetlane na złoty kolor.

21 komentarzy

 • Michał pisze:

  Opcja budowy skrzyżowania o ruchu okrężnym na skrzyżowaniu ulic Szkolnej z Fabianowską jest opcją najlepszą. W przypadku braku możliwości wyegzekwowania budowy ronda, kolejnym rozwiązaniem jest wyniesienie newralgicznego przejścia dla pieszych wraz ze wstawieniem rewelacyjnego oświetlenia obszaru przejścia dla pieszych (jak to miało miejsce w drugim etapie przebudowy Grunwaldzkiej, np. w okolicach Nowego Rynku). W ogóle jestem całym sercem za tym, aby takie oświetlenie montowane było wszędzie gdzie się da… Każdy kierowca podróżujący wieczorową porą ulicą Grunwaldzką przed i po przebudowie musiał zauważyć, w jakim stopniu takie oświetlenie doświetlające całe przejście oraz fragment chodnika przy przejściu wpływa na poprawę bezpieczeństwa i jakości przemieszczania się pieszych.

 • Mieszkaniec pisze:

  Progi na kolejowej to jakaś tragedia, niskie auto i zawieszenie rozwalone po roku przejeżdżania codziennie. Progi powinny być wymienione na łagodniejsze!!!!

 • Qba pisze:

  Na tym odcinku ulica Fabianowska powinna być jednokierunkowa. Uspokoilo by to ruch przy szkole i dało możliwość poszerzenia chodnika.

 • Michał pisze:

  Jan: “nigdy nie widziałem żeby tam ktoś jechał więcej jak 30-40km/h”. To na prawdę mało widziałeś. Te obecne progi spowalniają tylko auta osobowe, wszystko większe przelatuje nad nimi bez najmniejszego ugięcia amortyzatorów. Przyjdź tam rano i zobacz jak kurierzy potrafią się rozpędzić na tak krótkim odcinku, zdziwisz się :)

 • Mike pisze:

  Dlaczego od tygodnia nie działają światła na skrzyżowaniu Kolejowa/Fabianowska teraz dzieci maja problem z dotarciem do szkoły a kierowcy wciskają się nie patrząc na pasy.

 • Jan pisze:

  rozumiem, że progi czasem są konieczne ale granica zdrowego rozsądku chyba jednak została przekroczona. Przecież na odcinku od Szkolnej do Kolejowej są dwa progi a to raptem 200m, nigdy nie widziałem żeby tam ktoś jechał więcej jak 30-40km/h. Coś ty jakiś pieniacz chyba działa.

 • Dex pisze:

  Progi, które są na ulicy Fabianowskiej w zupełności wystarczą. Nie ma potrzeb montowania kolejnych, ruch w tym miejscu już i tak jest wystarczająco spowolniony. Jeśli chodzi o światła, to z punktu widzenia mieszkańca Osiedla Wiśniowego, jest to zły pomysł – już teraz rano ciężko jest wyjechać z osiedla, bo niewielu kierowców przepuści wyjeżdżającego. Sznur samochodów czekających na czerwonym świetle kompletnie uniemożliwi wyjazd w lewo z tego osiedla.

 • Tomek L pisze:

  Uważam, że progi które są obecnie na Fabianowskiej są bardzo dobre i byłbym za wymianą tych z Kolejowej na takie właśnie.

 • Tomek pisze:

  Lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem byłby montaż sygnalizacji świetlnej dla przejścia z radarem (dokładnie takiej jak na ul. Szkolnej). Sygnalizacja domyślnie ustawiona na zielone dla pieszych. Jedziesz za szybko = czerwone. Jedziesz 40 km/h będzie zielone (no chyba, że pieszy wcześniej nadusił guzik).

 • Mieszkaniec pisze:

  Nawalcie progów zwalniających. Mechanicy już zacierają ręce. Żaden próg nie zlikwiduje problemu niskiego IQ kierowcy.

 • Iwona@ pisze:

  Marcin 11 października 2018 o 12:55
  Uważam, że to dobry pomysł, aby zrobić przejście dla pieszych w postaci progu. Wtedy zarówno z jednej jak i drugiej strony przejścia samochody powinny zwolnić.

 • Marcin pisze:

  Może wszystkie drogi poprzecinamy progami, jasne nie tak będzie albo przesiadamy się na rowery… Oczywiście rozumiem zasadność progów zwalniających i je popieram ale nie dajmy się zwariować . A co powiecie na przejścia dla pieszych w postaci progów tak jak zrobili to na Zielarskiej czy to nie wystarczy ?

 • inexile_ pisze:

  Może jeszcze w ogóle zabronimy ruchu w okolicach szkół, przedszkoli, żłobków i placów zabaw… ?

 • Wolf pisze:

  Szkolna jest drogą powiatową, dlatego gmina ma zwrócić się do Zarządu Dróg Powiatowych o rozważenie budowy ronda na skrzyżowaniu Szkolnej i Fabianowskiej

 • Wolf pisze:

  Montaż na tak krótkim odcinku Fabianowskiej kolejnych progów to przesada. Najlepiej by na skrzyżowaniu przy kościele powstało rondo. Wtedy można by bezpiecznie wyjechać z Fabianowskiej, łatwiej byłoby skręcić w lewo że Szkolnej w Fabianowską, a samochody firm kurierskich jadące od strony Komornik musiałyby zwolnić wjeżdżając do Plewisk. Wolniej by też wjeżdżały samochody w Fabianowską jakby wyjeżdżały z ronda

 • hipo pisze:

  co za hipokryzja. Gdzie szkoła i dzieci tam progi, światła i wszystko co tylko ma dać bezpieczniejsze życie młodym plewiszczanom. A jak ludzie robią sobie tor wyścigowy z ulicy Skrytej a mieszkańcy tej ulicy chcą coś z tym zrobić to się buntujecie ze to droga przelotowa, że nie może być garbów. Owszem jest jeden garb ale on nie spowodował, że ta ulica stała się bezpieczniejsza… My również jesteśmy mieszkańcami Plewisk (Skryta) i też chcemy żyć bezpieczniej…. Dlatego chyba trzeba zacząć od uświadamiania ludzi, którzy mają gdzieś przepisy i stwarzają niebezpieczeństwo. Odnoszę wrażenie że często właśnie Ci, którzy spiesznie chcą odebrać swoje dzieci ze szkół zapominają o ograniczeniach prędkości…

 • halinka pisze:

  Progi potrzebne na całej Fabianowskiej, dla bezpieczeństwa dzieci chodzących i jeżdżących rowerami do szkoły.

 • próg pisze:

  Również uważam jak Nikola, że progi które są obecnie na Fabianowskiej są bardzo dobre. Nie psują tak zawieszenia jak inne typy progów, a według mnie skutecznie spowalniają jadące samochody i nie są “głośne” dla otoczenia. Może by pójść tym tropem (skoro są odpowiednie dla autobusów) i zamontować je co xx metrów w ciągu całej ulicy Fabianowskiej?

 • Mieszkanka pisze:

  Tak powinien byc przed pasami od strony ulicy szkolnej taki sam próg jak za pasami bo pędzą auta od strony Komornik i sama niejednokrotnie bym zostala potrocona na tych pasach bo auta szybko jadą i co niektorzy nie widza pieszych a zwlaszcza dhl nawet szlam z dziecmi i to samo kierowcy nie zatrzymuja sie mimo że jest sie juz w połowie pasow potrafią przejechac

 • Piotr pisze:

  Samochody wjeżdżające od ulicy Szkolnej muszą zwolnić na zakręcie. Ponadto na tym.krotkim odcinku pomiędzy Szkolną, a Kolejową dwa razy trzeba pokonać próg, kolejny próg to jest już przesada. Wielu kierowców tam zwalnia tamując trochę ruch samochodów, które za nim jadą. Progi zwalniające to nie jest też zbyt dobry sposób na uspokojenie ruchu. Lepsze są np. sygnalizacje na przejściach dla pieszych z radarem, które przy przekroczeniu prędkości zmieniają światło na czerwone.

 • Nikola pisze:

  Zgadzam się że potrzeba nowego progu. Ale nie zgadzam się z ich zmiana na inne. Aktualne są lepsze niż te na czarnej drodze (już wcześniej takie były i byly mniej skuteczne) i niejednokrotnie ludzie przejeżdżal z głośnym hukiem na maksymalnej predkosci. Jest jeszcze kwestia sławnych progów i autobusów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>