Oświadczam, że jestem właścicielem lub mam pełne prawa do korzystania z publikowanego zdjęcia.
Dzień dobry! Dziś jest Sobota, 21 lipca 2018 roku
MENU
piątek, 28 lipca 2017 roku

Nowa instalacja fotowoltaiczna na dachu nowej szkoły w Plewiskach

5

Zobacz zdjęcia (3)

Na dachu nowej szkoły podstawowej w Plewiskach przy ul. prof. W. Strażewicza działa instalacja fotowoltaiczna. Panele fotowoltaiczne zostały umieszczone na każdym z trzech segmentów kompleksu szkolnego. Jest to pierwszy przykład wykorzystania odnawialnych źródeł energii na budynku użyteczności publicznej w gminie Komorniki. Roboty realizowała firma Eko-Solar Sp. z o.o. wyłoniona w przetargu ograniczonym.

Zakres prac obejmował kompleksowe wybudowanie instalacji fotowoltaicznej z przyłączeniem systemu instalacji do sieci energetycznej (moc przyłączeniowa 90 kW). Całkowita moc instalacji fotowoltaicznej 98,83 kWp.

Zadanie o wartości 517.814,26 zł zostało dofinansowane przez WFOŚiGW w Poznaniu
w formie pożyczki częściowo umarzalnej w wysokości 489 tys. zł.

Ogniwa fotowoltaiczne produkują przez bardzo długi okres energię z promieniowania słonecznego. W przeciwieństwie do innych typów elektrowni fotowoltaika nie wymaga dostarczenia paliw kopalnych, nie emituje spalin i nie powoduje hałasu. Fotowoltaika to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne – szkoła będzie sama produkować prąd na własne potrzeby. Korzystanie z paneli słonecznych zniweluje w znacznym stopniu straty energetyczne.

GOK Komorniki

 

Komentarze (5)

Informujemy, że zgodnie z art. 190a kodeksu karnego podszywanie się pod Redakcję jest przestępstwem. Tożsamość Redakcji podlega ochronie prawa cywilnego zgodnie z art. 23 i 24 kodeksu cywilnego.
Prosimy mieć to na uwadze podczas pisania komentarzy.

Komentarze wystawione przez redakcje Plewiska.pl są podświetlane na złoty kolor.

5 komentarzy

 • Tomek pisze:

  Panie Olaf, to jest instalacja on-grid czyli tam nie ma akumulatorów! Mam nadzieje, że nieco uspokoiłem :-)

  P.S
  A przy produkcji paneli monokrystalicznych stosuje się metodę polskiego chemika – Czochralskiego :-)

 • Olaf pisze:

  Tak. Która w Naszym klimacie nie będzie pracować w Naszym klimacie z pełną mocą. Kiedy amortyzacja urządzenia zacznie się zwracać trzeba będzie ją trzeba wymienić lub gruntownie zmodyfikować. To samo dotyczy mocy z elektrowni wiatrowych.
  W tym ekologicznym szale nie zapominajmy ile świństwa idzie w atmosferę przy produkcji akumulatorów do tego typu urządzeń. Co z tymi akumulatorami po zużyciu? Nie hejtuje bo krok w ekologię ale jest mnóstwo innych technologii np. Grafen który daje lepsze rezultaty i w dodatku jest to Polski patent.

 • ter pisze:

  90 kW to moc przyłączeniowa a moc dostępna? przy uwzględnieniu sprawności oczywiście to jaka jest?

 • Plewiskowy pisze:

  Wow niezła inwestycja !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>