PEKA nadchodzi już we wtorek

PEKA nadchodzi już we wtorek

PEKA_kartaRewolucja w komunikacji publicznej nadchodzi już jutro. Czy jest się czego bać? Postaramy się przybliżyć najważniejsze informacje dotyczące korzystania z systemu PEKA.

O karcie PEKA

Od 1 lipca karta PEKA będzie głównym rodzajem biletu obowiązującym w ZTM. Jeśli nie masz jeszcze w posiadaniu tej karty, możesz w tym celu wypełnić formularz online. PEKA dostępna jest zarówno w wersji imiennej, jak i na okaziciela.

Jak korzystać?

Z PEKI można korzystać na dwa sposoby: płacąc za pojedyncze przystanki dzięki “tPortmonetce” lub wykupując bilet okresowy. Jeśli chcemy zapłacić za przejazd określonej ilości przystanków, wystarczy zbliżyć kartę do czytnika zarówno przy wejściu do tramwaju / autobusu, jak i przy wyjściu. Natomiast korzystając z biletu okresowego nie musimy korzystać z czytnika.

Ile zapłacę?

W przypadku biletów okresowych dużą zaletą wprowadzenia systemu PEKA jest elastyczność. Możemy wykupić bilet na dowolną ilość dni, z tym że minimalna ilość to 14 dni. Nowością jest również Bilet Metropolitarny. Pod tą futurystyczną nazwą kryje się obniżka biletów dla osób, które płacą podatki na rzecz miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym. Oczywiście Plewiska, razem z Gminą Komorniki znajdują się na tej liście. Aby uzyskać zniżkę należy wypełnić stosowne oświadczenie i złożyć je w Punkcie Obsługi Klienta (np. na pętli Junikowo)

Cennik

Płatność za określoną ilość przystanków umożliwia tPortmonetka. Chodzi tu o środki pieniężne, które musimy wpłacić na kartę PEKA zanim będziemy korzystać z przejazdów. W trakcie podróży system będzie traktował maksymalnie 3 przesiadki jako jedną podróż, pod warunkiem, że każda z przesiadek nie będzie trwała dłużej niż 20 minut.

Cennik 2

Jak doładować kartę?

Kartę PEKA można doładować w punkcie obsługi ZTM, ale również przez internet. Dla Plewiszczan najbliższym stacjonarnym punktem jest pętla Junikowo. Link, pod którym doładujemy kartę przez internet znajduje się TUTAJ.

Jak korzystać z czytnika?

Podstawową funkcją czytnika PEKA jest naliczenie ilości przejechanych przystanków przy korzystaniu z tPortmonetki. W tym celu należy zbliżyć kartę przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu. Czytnik posiada także dodatkowe funkcjonalności. Dla przykładu: jeśli podróżujemy z osobą, która nie posiada PEKI, ale chcemy zapłacić za jej podróż, to przy wejściu do pojazdu przyciskamy “+N” (dla biletu normalnego) lub “+U” (dla biletu ulgowego). Opcję możemy wybrać kilka razy jeżeli chcemy zapłacić za większą ilość osób. Dla mieszkańców Plewisk ważną funkcją będzie również przycisk “+ABC”. Skorzystamy z niego jeśli wykupimy bilet okresowy na strefę A, ale chcemy zapłacić za kilka przystanków w strefie B lub C ze środków na tPortmonetce. Uwaga: jeśli korzystamy z biletu okresowego lub tPortmonetki, a kartę doładowaliśmy przez internet, to przy pierwszej podróży musimy wykonać “Transfer e-biletu”. W tym celu należy wsunąć PEKĘ do kieszonki w czytniku i wybrać opcję Transfer e-biletu.

PEKA_schemat dzialan#C75579

Co z biletami papierowymi?

Dotychczas używane bilety papierowe będą ważne tylko do dziś. Od 1 lipca wchodzą w życie nowe bilety papierowe w nowych cenach. Będzie można je kupić Punktach Sprzedaży Biletów oraz w biletomatach stacjonarnych. Niestety, bilety papierowe znikną ze sprzedaży do końca 2014 roku. Wtedy, oprócz PEKI, za przejazd będzie można zapłacić Papierową Kartą Jednorazową, w biletomatach umieszczonych w pojazdach lub przez telefon komórkowy.

Cennik 3

Nie taka PEKA straszna…

Jeśli korzystamy ze środków komunikacji publicznej, a nie wyrobiliśmy jeszcze karty PEKA, to nie ma z czym zwlekać. Zwyczajnie nie będzie się to opłacać. Co prawda, początki korzystania z czytnika i z samej karty mogą być kłopotliwe, jednak z czasem powinno to być dla wszystkich normą. Podsumowując, nie ma czego się obawiać :)

Źródło: www.peka.poznan.pl

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook