[tt-submit-post-mobile]
Dzień dobry! Dziś jest Piątek, 24 maja 2019 roku
MENU
wtorek, 23 stycznia 2018 roku

Poziom smogu w Plewiskach

31
26995002_10214989345437712_1028262580_n

Zobacz zdjęcia (1)

Temat smogu może niektórych już męczyć, ale sprawa jest tak poważna, że nie można o niej zapomnieć. Dowodem tego jest grafika, którą nasza Redakcja otrzymała od jednego z mieszkańców. Przedstawia ona wyniki pomiaru smogu w Poznaniu, Komornikach oraz naszych Plewiskach:

26995002_10214989345437712_1028262580_n

Dane te są co najmniej niepokojące. Mamy nadzieję, że nieco one uzmysłowią mieszkańcom skalę problemu, jaki jest w Plewiskach i jej okolicach. Przypominamy, żeby nie palić w piecach żadnych śmieci, a już szczególnie tych zawierających plastik! Takim działaniem szkodzimy sobie i innym – zwłaszcza dzieciom i osobom starszym.

Komentarze (31)

Informujemy, że zgodnie z art. 190a kodeksu karnego podszywanie się pod Redakcję jest przestępstwem. Tożsamość Redakcji podlega ochronie prawa cywilnego zgodnie z art. 23 i 24 kodeksu cywilnego.
Prosimy mieć to na uwadze podczas pisania komentarzy.

Komentarze wystawione przez redakcje Plewiska.pl są podświetlane na złoty kolor.

31 komentarzy

 • dociekliwy pisze:

  Osobom, które podważają prawidłowość miejsca montażu czujnika polecam fragment komunikatu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pt. “Pomiary jakości powietrza przy pomocy drona”.

  Inspekcja Ochrony Środowiska wykonuje pomiary jakości powietrza, które służą wykonaniu jego oceny, na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (Dz. Urz. UE L 152 z 11.06.2008, str.1) oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 13 września 2012 r. w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu (Dz. U. z 2012 r. poz. 1032).

  Lokalizacja punktów pomiarowych poddana jest bardzo rygorystycznym wymaganiom (załącznik nr III ww. Dyrektywy i załącznik nr 2 ww. rozporządzenia). To od prawidłowej lokalizacji miernika w znacznym stopniu zależy, czy uzyskane wyniki pomiarów będą mogły służyć do analiz i oceny zanieczyszczenia powietrza na danym obszarze. Każda sieć działająca w ramach PMŚ podlega nadzorowi ze strony GIOŚ, lokalizacje stacji są weryfikowane i okresowo sprawdzane.

 • Jak to możliwe pisze:

  Dziś w Plewiskach, powietrze jak na Śląsku. Mapa na platformie Syngeo pokazuje, że nasza wieś to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce. Czy nie można przeprowadzić akcji uświadamiającej, że się sami trujemy. Czy Ci, którzy wyrzucają z kominów takie zanieczyszczenia nie wiedzą, że sami się też trują (jeśli już nie dbają o innych)?

 • Bartuś pisze:

  Dzisiaj jest 06 luty 2018 Na Kminkowej to sam dym czuć masakra jakaś 10 minut na ulicy i masz włosy tak cuchnące jakbyś spalił z 10 papierosów

 • Jan pisze:

  Nowy rekord, 1227% wtorek 07.02.2018 godzina 20:20.

 • Tadeusz pisze:

  Miałem w tym roku 2 kontrole !!! Opalam w piecu węglem i miałem – miał jest na obecną chwile dozwolonym opałem !!! Za każdym razem strażnicy informowali mnie ,że jest zgłoszenie ,że spalam śmieci i butelki. Nigdy w życiu nie paliłem żadnym syfem zawsze kupowałem legalny opał. Niestety piec bardzo dymi przy rozpalaniu i nic na to nie poradzę dodatkowo dookoła mnie wybudowano bloki wyższe od mojego domu i kiedy pale to leci dym w okna nowym mieszkańcom, Nie mam nic do ukrycia jednak ludzie chyba specjalnie dzwonią i mówią ,że pale syfem co jest nieprawdą.

 • plewiszczanka pisze:

  Do “Sąsiad” dzwoniłam do Urzędu Miasta, ale niestety, mają tylko refundację dla mieszkańców Poznania! Wprowadzają w błąd…

 • czyste powietrze pisze:

  Co dalej, pisma wywieszone nie oczyszczą powietrza. Dlaczego nie ma kontroli , bo temat jest przed wyborami jaki niewygodny. Panie Wójcie i straż gminna do pracy na kontrole. Proszę o podanie informacji na zebraniach wiejskich

 • zawiedziony pisze:

  Sam byłem zainteresowany wymianą pieca, ale w gminie nie ma takiego programu, bo się orientowałem, skierowano mnie do fundacji ochrony środowiska, Tam też nie moją dofinansowania na ten rok. Skierowano mnie do Urzędu Miasta Poznania, ale niestety tam mają dofinansowanie tylko dla mieszkańców Poznania… To proszę powiedzieć, jak to się ma do istniejącego problemu. Żenada!

 • Sąsiad pisze:

  @qqq. Można zajrzeć na stronę gminy, tam jest link do strony powiatu (bo to powiat poznański organizuje wymianę piecy).

  “Powiat Poznański zamierza dofinansować likwidację użytkowanych na terenie powiatu poznańskiego pieców opalanych węglem i innym paliwem stałym oraz zamianę ich na proekologiczne systemy ogrzewania:

  podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej,
  ogrzewanie za pomocą nowego kotła zasilanego paliwem gazowym,
  ogrzewanie elektryczne,
  pompa ciepła,
  ogrzewanie za pomocą nowego kotła zasilanego olejem]opałowym,
  ogrzewanie za pomocą nowoczesnego zasilanego automatycznie kotła na paliwo stałe, niewyposażonego w ruszt awaryjny ani elementy umożliwiające jego zamontowanie, spełniającego wymogi ekoprojektu w zakresie sprawności i emisji zanieczyszczeń określone
  w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 – w przypadku braku możliwości technicznych zmiany kotłów/pieców/palenisk węglowych na paliwo gazowe bądź podłączenia budynków do sieci ciepłowniczej.

  Forma dotacji
  Dotacja udzielana będzie w formie refundacji kosztów kwalifikowanych, tj. wypłata przyznanej kwoty dotacji może nastąpić dopiero po realizacji opisanej we wniosku zmiany systemu ogrzewania i po prawidłowym udokumentowaniu wykonanych prac i poniesionych kosztów.
  Wysokość dotacji wynieść może do 80% kosztów kwalifikowanych (netto), jednakże nie więcej niż 7.000 zł”

  Mam jednak wrażenie, że po pierwsze forma nie jest najlepsza – najpierw trzeba wydać powiedzmy 10 tyś, a potem jest zwrot 7 tyś.
  Po drugie sposób ogłoszenia tego za pomocą komunikatu na stronach www może nie dotrzeć, w szczególności do osób starszych, które posiadają stare, dymiące piece.

 • qqq pisze:

  @system – możesz rozwinąć? też sie zastanawiam jak to jest, że gmina czy powiat dofinansowują wymiane pieców, ale bardzo niewiele osób z tego korzysta. czy dofinansowanie jest za małe czy procedura zbyt skomplikowana czy może jakieś wymogi szczególne trzeba spełniać. jak ktoś coś wie na ten temat to bardzo bym prosił o info

 • system pisze:

  może tak ceny gazu obniżyć?
  może tak wprowadzić faktyczne i dostępne dofinansowanie do wymiany kotłów CO opalanych węglem, koksem, miałem na kotły gazowe?
  procedura dofinansowania jest niestety niedostępna dla wielu

 • Aaa pisze:

  Ciekawe, jakie byłyby odczyty jakby czujnik umieszczony był przy Stawnej?Tam to dopiero smród się roznosi, i nie widać ulicy gdy kombinatorzy palą płyty w piecach.

 • Maf pisze:

  Tak, firma koło Koramedu rozpoczynająca się na tą samą literę jest chyba najbardziej dymiącą w Plewiskach! W piecach palą chyba wszystkim, ale przecież są tu od lat, są “starymi” mieszkańcami, więc i koneksje mają już “stare” i nikt ich nie rusza… przykre.

 • Piotr pisze:

  Mieszkańcom, którzy atakują gminę że nie ma wsparcia by likwidowac piece trujące okolice polecam najpierw zaglądać na stronę gminy. Jak ktoś ma stary piec i chce uzyskać informację o dopłatach do jego wymiany to bez problemu ją znajdzie.

 • Anonim pisze:

  Dlaczego nie wstawiacie wszystkich komentarzy, co to za pseudocenzura?

 • Anonim pisze:

  Panie Wójcie niech Pan coś zrobi z tym smogiem. z dnia na dzień jest coraz gorzej!!!!!

 • S pisze:

  Brak zainteresowania straży miejskiej. Palcem można wskazać kto zatruwa okolice i zapewne wiele osób zglasza.
  Faktycznie czujnik jest w miejscu w którym są same kopcace domy i obok zakładów produkcyjnych w który pali się wszystkim (obok przychodni – mam zdjęcia …)

 • mieszkaniec pisze:

  Problem smogu jest bardzo duży, może gmina przeznaczy część swoich dochodów ( ponad 140 mln na 2018r.) i dofinansuje zakup nowoczesnych pieców dla mieszkańców opalających węglem,

 • Pablo pisze:

  Bywalec dobrze że Ci zrobili zdjęcie. Ja już od jakiegoś czasu wysyłam donosy na takich jak ty. Tak jak juz gdzies tu czytałem to jest mój obowiązek wobec mojego dziecka. I powiem wprost że jęsli inni nie podjemą rękawic to choroby zniszcza nas i nasych potomków

 • Sąsiad pisze:

  “Bywalec” chyba sam jest chory z nienawiści. Ciągle to samo, że samochody, że to tylko węgiel.
  Nie to nie samochody- dlaczego smog jest tylko zimą, a samochody jeżdżą cały rok, oczywiście że one też dymią, ale ich wpływ na zanieczyszczenie powietrza to około 10-15%. Wielkich zakładów przemysłowych u nas nie ma, to co pozostaje- domowe kominy, to tu spala się co popadnie. Dlaczego też stan powietrza drastycznie pogarsza się wieczorem. Jeżeli jest tak jak mówi “Bywalec” że kopci się tylko przy rozpalaniu, to powinno to być zjawisko przejściowe, tymczasem fatalny stan utrzymuje się do późnych godzi nocnych, a zaczyna wieczorem jak się robi ciemno i nie widać co leci z komina.

 • Bywalec pisze:

  To inni mają mieć zimno w domu bo wy wielce ekolodzy nie macie czym oddychać to samochody musicie sprzedać i pieszo chodzić. A nie czy palisz węglem czy drzewem i tak sie dymi przy rozpalaniu i tak a wy nie potraficie tego odróżnić nawet . Biednym ludzia zdjęcia robicie jak pala węglem jesteście chorzy na głowę

 • xx pisze:

  Polecam obejrzenie na youtube filmu “Co z tym SMOGIEM?” na kanale “SciFun” – nie moge niestety wkleić bezpośredniego linka bo komentarz się wtedy nie pojawia. Gość bardzo ładnie, przystępnie i merytorycznie mówi o co chodzi, z czego się to bierze i jakie ma konsekwencje. W skrócie mówiąc to ani nie przemysł ani samochody – trujemy sie sami paląc cokolwiek w piecach. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że przez takie zachowania duży procent nasz i naszych dzieci będzie miało nowotwór przed dożyciem 50 lat. Więc przepraszam z góry wszystkich, którzy niesłusznie będą nękani ewentualnymi kontrolami, ale jak tylko będę widział że coś kopci gdzieś z komina, albo śmierdzi, będę natychmiast zgłaszał to gdziekolwiek się da. Niestety inaczej nie da się z tym walczyć. Zdrowie moich dzieci jest dla mnie ważniejsze

 • Anonim pisze:

  Straży miejskiej brak. A z kominów leci czarny dym jak nic…… jak się wróci z ulicy śmierdzi się opałem

 • ja pisze:

  Okazuje się, że stan powietrza w Plewiskach jest gorszy niż na Wildzie, z której to uciekłem. Czy gmina prowadzi (dofinansowuje) program wymiany starych pieców? A może znajdują się tutaj złoża wody termalnej aby móc ją wykorzystać do ogrzewania?

 • Plewiszczanin pisze:

  Gdzie te kontrole strażników gminnych i policji? Przez trucicieli wyginiemy szybciej niz ludzkość podczas potopu.

 • Sąsiad pisze:

  Niestety jak na razie gmina zachowuje się tak samo jak część mieszkańców, czyli “czego od nas chcecie przecież zawsze paliliśmy węglem” Tylko, że węgiel złej jakości w starych kopcących piecach, też jest szkodliwy, nie mówiąc już o paleniu śmieci i plastiku, bo to zwykłe przestępstwo jest. A chcemy tak niewiele , po prostu nie chcemy być zatruwani. Proponuję zalać UG i straż gminną zgłoszeniami, sam już to uczyniłem kilkukrotnie. Na rozwiązania systemowe przyjdzie nam pewnie jeszcze poczekać.

 • Mieszkanka Plewisk od 20 lat pisze:

  Fakt Pan Wójt musi podjąć decyzję o badaniu popiołu z piecy co kosztuje koło 700 zlotych i tylko tak można coś zrobic i wyciągnąć konsekwencje w stosunku do mieszkańców którzy zanieczyszczeń nasze powietrze. Musimy jako mieszkańcy tego wymagać od Wójta

 • b78 pisze:

  Szkoda, że czujnik jest tylko na bibliotece. Pokazuje on tylko stan powietrza w promieniu 100 – 200m. Nadal nie wiemy co się dzieje na ul. Południowej czy Zielarskiej.

 • Mateusz pisze:

  Niestety czujnik jest umieszczony w złym miejscu między domami jednorodzinnym opalanymi węglem. Stąd te przeklamanie. Powinien być w okolicy Nowego Rynku.

 • Mieszkanka 2 pisze:

  Czujnik jest ale co to da jeżeli władze gminy nic z tym nie zrobią. Jestem przerażona wiedziałam że jest źle ale nie myślałam że aż tak. Do kogo w gminie trzeba się zgłosić żeby sytuacja się poprawiła.

 • mieszkanka pisze:

  No jest masakra, ludzie opamiętacie się, wystarczy ze jedna osoba pali i się niesie na cała wieś!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>