[tt-submit-post-mobile]
Dzień dobry! Dziś jest Poniedziałek, 15 października 2018 roku
MENU
środa, 8 listopada 2017 roku

Przejazd kolejowy – można? – Ciąg dalszy

9
Przejazd kolejowy - można - c.d.

Zobacz zdjęcia (1)

W sierpniu br. opublikowaliśmy list od mieszkańca, który skomentował problem z przejazdem kolejowym oddzielającym miasto Poznań od Plewisk, proponując tym samym rozwiązanie, dzięki któremu problem powinien znacząco się zmniejszyć (cały list można przeczytać tutaj).

Informujemy, że sprawa ma ciąg dalszy. O to, co napisał do naszej redakcji Pan Tomasz:

Kontynuując interesujący nas wątek informuję mieszkańców Plewisk, że dzięki współpracy, uprzejmości i zaangażowaniu Urzędu Gminy Komorniki, a w szczególności pracownikom Wydziału Infrastruktury Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, udało się  wykonać następne małe posunięcie w postaci pisma do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Na tą chwilę pozostaje nam czekać na ruch ze strony kolejarzy, o czym będę starał się informować na bieżąco na łamach Plewiska.pl.

Treść pisma prezentujemy poniżej:

 

Przejazd kolejowy - można - c.d.

Dziękujemy Panu Tomaszowi za zaangażowanie w sprawę i czekamy na dalsze informacje!

Komentarze (9)

Informujemy, że zgodnie z art. 190a kodeksu karnego podszywanie się pod Redakcję jest przestępstwem. Tożsamość Redakcji podlega ochronie prawa cywilnego zgodnie z art. 23 i 24 kodeksu cywilnego.
Prosimy mieć to na uwadze podczas pisania komentarzy.

Komentarze wystawione przez redakcje Plewiska.pl są podświetlane na złoty kolor.

9 komentarzy

 • i co pisze:

  I co dalej z tym pismem? Jakaś odpowiedź?

 • jan pisze:

  Do Marcyś. Dzięki za merytorycznego posta. Nie jest to zbyt częste w tych czasach… Przechodząc do meritum. Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić. Przejeżdżam przez przejazd codziennie i problem wciskania się z bocznych uliczek przy wjeździe do Poznania nie jest zbyt uciążliwy. Od czasu do czasu ktoś się próbuje wcisnąć ale mam wrażenie, że jest to na tyle marginalne że nie zwracam na to szczególnie uwagi. Czasami wpuszczę jedno auto a czasami nie. Z reguły jednak nikt nie wciska się też na chama. Sytuacja jednak drastycznie się zmieni po zbudowanie tunelu. Wtedy nic nie będzie regulować ilości aut na odcinku przejazd – Malwowa. Spowoduje to, że siłą rzeczy na tym odcinku będziemy mieli nieustający korek na w najbardziej popularnych godzinach. Wtedy siłą rzeczy z tych bocznych uliczek ludzie będą wciskać na zasadzie “biednego misia”. Dopiero wtedy cwaniactwo może opłacać się zdecydowanie bardziej. Niezależnie od tego zastanowiłbym się na tym “gardłowaniem” za budową wiaduktu/tunelu. Może okazać się, że wcale nie będzie lepiej niż obecnie. Koncepcja tramwaju ma tą zaletę, że z góry pokaże intencje władz mieszkańcom. Nie ma fizycznej możliwości aby zbudowano tyle dróg aby każdy mógł bezproblemowo dojeżdżać samochodem do pracy/szkoły. Im szybciej ludzie to zrozumieją tym lepiej… Komunikacja miejska to jedyna alternatywa. A już zwłaszcza dla takich miejscowości jak Plewiska, które nie wchodzą w skład Poznania tylko z przyczyn podatkowych….

 • Marcyś pisze:

  Do Jan
  Daj sobie spokój z powtarzaniem dyrdymał o tramwajach. Po pierwsze jest to inwestycja która nikt poza Plewiskami nie jest zainteresowany. Po drugie nie wywłaszczysz właścicieli działek bo nie masz na podstawie czego (polecam specustawy). Po trzecie tramwaj będzie tak samo stał w korku jak samochody jeśli pojedzie Grunwaldzką chyba ze zrobisz kolejkę gondolową.
  Co do pierwszej części sie z tobą zgadzam. Sam pamiętam euforię i ogólne podniecenie bo Autostrada w Poznaniu. Kwiaty dzieci Kulczyk Grobelnuy i brak pamięci że tam dalej jest droga na Wrocław.
  W moim odczuciu – a mogę sie mylić – zakazałbym wjazdu z Grunwaldzkiej w Szarotkową; Piwoniową i Stokrotkową i uliczki boczne po drugiej stronie (ewentualnie porobił je jednokierunkowe). Zamkną szlaban wszystkie z tych ulic są zakorkowane. Pomijam tutaj że jazdę lewym pasem i wciskanie sie przed rogatki lub inne pojazdy – policja nic nie robi bo łatwiej w krzakach z radarem stać. Wszyscy ruszają pojazdy skręcające w wymienionych bocznych ulic w Grunwaldzką lub z Grunwaldzkiej skutecznie blokują ruch. Czasami nie wpuszcza ich nikt bo jak stoi 20 min to też sie spieszy; czasem znajdzie sie sprawiedliwy który wpuszcza 8-10 pojazdów tamując ruch itd itp. kończy się to tym ze z bocznych uliczek wszyscy wjadą a ty jak stałeś przed Malwową tak stoisz. Jeśli jedyna możliwości była by przejechać przejazd przez włączenie sie na Grunwaldzkie/Malwowej sam przejazd przez tory odbywałby się płynnie i nie było by zatoru i cwaniactwa.
  Można wprowadzić taką zmianę na miesiąc czy dwa i sprawdzić czy przyniosła efekty .

 • jan pisze:

  Mam wrażenie, że cała krucjata antyprzejazdowa wynika w dużej mierze z braku wyobraźni. Pamiętam jak kilkanaście lat temu wszyscy łudzili się, ze po oddaniu dwupasmowej Głogowskiej wyjazd z Poznania stanie się bezproblemowy. Zapomnieli niestety, że przy Toyocie dwupasmówka zmienia się w jednopasmówkę. Siłą rzeczy więc ten płynny ruch z Głogowskiej zakorkuje się na przewężeniu. To samo będzie z wlotem do Poznania rano. Nie zdziwię się jak nowo oddany tunel/wiadukt/czy też zoptymalizowany przejazd będzie stał rano w korku do skrzyżowania z Malwową. Widać to nawet obecnie. Jeśli przejazd jest otwarty dłużej to dojazd do wspomnianego skrzyżowania zajmuje sporo czasu. Łatwo wyobrazić sobie co będzie jeśli ten przejazd zniknie. Powrót zresztą nie będzie wiele lepszy bo światła w Plewiskach też dają radę nieźle wstrzymać ruch. Moim zdaniem rozsądniejsze byłoby inwestowanie w linie tramwajową niż przerabianie przejazdu.

 • Mala pisze:

  Super!!oby to przynioslo jakis skutek 😃

 • plewiszczanin pisze:

  Chciałbym także napisać coś optymistycznego, ale niestety 25 lat mieszkania w Plewiskach i korzystania z tegoż przejazdu nauczyłem się ostrożności w ocenie tego problemu. Proszę sobie przypomnieć, lata temu prezydent Grobelny, gmina Komorniki, Luboń, Dopiewo, PKP (może kogoś pominąłem), były bliskie realizacji budowy wiaduktu, w ostatniej chwili, chyba już po podpisaniu stosownych dokumentów, Grobelny wycofał się z tego przedsięwzięcia. Na dzisiaj istnieje przecież nowy plan, w którym będzie mnóstwo partycypantów, postanowiono w nim, że wybudujemy tunel. Czy czytelnicy i komentujący liczycie na natychmiastową reakcję, np. PKP w kwestii zmiany rozkładu ruchu kolejowego dosłownie w przededniu tak wielkiej inwestycji? Celowo napisałem w przededniu, bo jeśli nigdy z tym problemem nic nie robiono, to kwestia obiecanych 2-3 lat, to jak mgnienie oka…. . Dla Pani Mieszkanki Plewisk oraz Pana Marka- nie można porównywać przejazdów Kolejowa i Grunwaldzka, oraz czasu przejazdu przez nie, ponieważ na Kolejowej nie ma przystanków, zatem można go zamknąć tuż przed i otworzyć zaraz po przejeździe. Zauważcie, o czym już pisałem wcześniej przy poruszaniu na Plewiska.pl problemu przejazdu na Grunwaldzkiej, że aby skrócić czas zamknięcia rogatek wystarczyło wcześniej, już w trakcie budowy (2012 przed Euro) usytuować je za przejazdem, nie tak jak teraz- przed. Daje nam to przy każdym zatrzymującym się pociągu skrócenie o kilka minut zamknięcia ( po zatrzymaniu się pociągu za przejazdem rogatki mogą już być otwierane). Dzisiaj rogatki zamykane są już przed przyjazdem pociągu, a otwierane po jego odjeździe, bo peron jest przed nim. Niby to nie jest wielki czas, ale zauważmy, że przy częstotliwości przejazdu co 16 minut daje to 96 krotne zamykanie na dobę, zatem nawet jeśli zyskalibyśmy po 1 minucie to mamy zysk ponad półtoragodzinny w ciągu doby. Pani Kasiu Plewiskowa- podziwiam Pani optymizm w wiarę w ludzką moc, ale takie rzeczy już były, niestety….

 • Marek pisze:

  O najlepszych,że przejazd na Kolejowej zamykany jest na kilka chwil przed pociągiem. I tam jakoś można.

 • mieszkanka Plewisk pisze:

  jadac z Junikowa autobusem 716 o godz 16 28 zamiast 16 15 w czwartek 2 listopada o godz 16 57 autobus dojechal do przejazdu kolejowego to jest skandal zeby tyle czasu byl przejazd zamkniety,natomiast w dniu wczorajszym ok godz 18 stalam przed przejazdem zamknietym gdzie pociag towarowy przyjechal po 4 min przeciez przez te 2 min przynajmniej przejechaloby duzo aut

 • KasiaPlewiskowa pisze:

  Brawo! Wiedziałam, że w ludziach siła :) Plewiska.pl dzięki za nadzieję 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>