[tt-submit-post-mobile]
Dzień dobry! Dziś jest Niedziela, 24 lutego 2019 roku
MENU
środa, 17 stycznia 2018 roku

Stopy kobiety w ciąży

0
pedicure.skórzewo

Zobacz zdjęcia (3)

Stopy w ciąży. Dlaczego bolą i zmieniają swój rozmiar?

Powiększający się brzuszek, zmiany hormonalne, zwiększenie masy ciała w ciąży przyczyniają się do zmian powstających na stopach.

Pod wpływem relaksyny (hormonu rozluźniającego mięsień macicy oraz więzadła) dochodzi do rozluźnienia więzadeł także w stopach. Wskutek dodatkowego obciążenia i przesunięcia środka ciężkości u kobiet w ciąży, dochodzi do obniżenia łuku poprzecznego w stopie, czyli spłaszczenia i powstania płaskostopia.

U niektórych kobiet stopa poszerza się i zmienia o pół, lub nawet o cały rozmiar. Wpływ na taki stan rzeczy mają nie tylko rozluźnione więzadła i dodatkowe kilogramy, ale także obrzęki powstające na skutek zatrzymania wody w organizmie.

Na stopach można zaobserwować dodatkowe zgrubienia, tzw. modzele, nagniotki i odciski. Często dochodzi do zwiększenia koślawości palucha (halluksa), pękania pięt oraz wrastania paznokci. Może pojawić się także nieprzyjemne pieczenie, ból czy swędzenie skóry stóp.

Jak sobie z nimi radzić?

Przede wszystkim dać stopom odpocząć. Dotyczy to położenia się ze stopami wyżej głowy, ale także noszenia wygodnego obuwia. Warto poświęcić kilka minut na codzienne ćwiczenia stóp (naprzemienne stawanie na palcach i piętach, chodzenie na zewnętrznych krawędziach, chwytanie chusteczki palcami stóp, czy toczenie małej piłeczki). Aby uniknąć obrzęków, należy pić dużo wody oraz nie nosić skarpet i obuwia zbytnio uciskającego.

Zgrubienia na stopach ścierać delikatnie podczas kąpieli, oraz nakładać każdorazowo nawilżające preparaty. Jeżeli stopy bardzo pieką, ulgę mogą przynieść naprzemienne natryski z zimnej i ciepłej wody, oraz kremy z mentolem. Aby uniknąć wrastania, paznokcie należy obcinać na prosto, a ichkrawędzie załagodzić pilniczkiem. Jeżeli w takich czynnościach zaczyna przeszkadzać brzuszek, należy poprosić o pomoc męża, partnera, a najlepiej zgłosić się do specjalisty.

Gabinet podologiczny jest najlepszym miejscem. Fachowo obcięte paznokcie, usunięte zgrubienia, wymasowane stopy oraz bardzo wygodny fotel pozwolą każdej przyszłej mamie poczuć się lekko i przyjemnie.

mgr Anna Szewczyk

podolog (mama w kolejnej ciąży 😊)

 

podolog.skórzewo gabinet.podologiczny pedicure.skórzewo

 

 

 

 

artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Informujemy, że zgodnie z art. 190a kodeksu karnego podszywanie się pod Redakcję jest przestępstwem. Tożsamość Redakcji podlega ochronie prawa cywilnego zgodnie z art. 23 i 24 kodeksu cywilnego.
Prosimy mieć to na uwadze podczas pisania komentarzy.

Komentarze wystawione przez redakcje Plewiska.pl są podświetlane na złoty kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>