Festiwal Bliżej Natury 2018

Festiwal Bliżej Natury 2018

Honorowy patronat:

Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak

Starosta Poznański Jan Grabkowski

JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Lesicki

JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Jan Pikul

Udział biorą:

Emilia Bogucka, Bogumiła Caniboł, Magdalena Cywicka, Łukasz Cywicki, Krystyna Czarnecka-Augustyniak, Zdzisława Czombik, Bogusław Doba, Irena Dukat, Bożena Fibik-Beim, Sabina Gacek-Andrzejewska, Dariusz Głowacki, Sylwia Gondeck, Wanda Gostyńska, Adam Gostyński, Sylwia Gromacka-Staśko, Maria Elenora Hebisz, Maciej Hellwig, Elżbieta Jelińska, Małgorzata Jędrzejczak-Tomczak, Wanda Jędrzejewska, Julia Kaczmarczyk-Piotrowska, Roman Kosmala, Anna Kruczkowska, Alicja Łuczak, Krzysztof Mankiewicz, Krzysztof Marciniak, Roger Malter, Rozalia Nowak, Jagoda Pawelczak, Teresa Pietras, Maria Podskarbi-Hebisz, Elżbieta Ponińska, Antoni Rut, Małgorzata Rzempowska-Skóra, Maria Silska, Beata Staszczyk, Ewa Stanisławska, Andrzej Stanisławski, Dorota Starosta, Dominik Staśko, Karolina Szumigała, Paweł Szumigała, Małgorzata Świtońska, Przemysław Tomczak, Engelbert Weimann, Karina Wika, Faustyna Witaszczyk-Czerniak, Krzysztof Wiza, Dorota Zbroszko

Oprawa muzyczna: Mikołaj Mielcarek z Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.

Komisarze wystawy: Krzysztof Mankiewicz, Krzysztof Marciniak, Dorota Zbroszko.

Kurator: Julia Kaczmarczyk-Piotrowska.

Organizatorami Festiwalu są: Fundacja Mundo Humano, Ogród Botaniczny

Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Uniwersytet Przyrodniczy Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu oraz Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie. Nadleśnictwo Jarocin. Lasy Państwowe.

Partnerem jest Fundacja Surgere.

Jest to autorski projekt długoterminowy, skupia się wokół projektu edukacyjnego pt. „Leśne przemiany”. Tegoroczna koncepcja odnosi się do szeroko pojętej promocji twórczości związanej z przyrodą. Projekt nowego festiwalu posiada już długą tradycję wystaw związanych z przyrodą oraz plenerów artystycznych.

W ramach projektu:

– Wernisaż odbył się 15 MARCA 2018 r., o godz. 16.00 w Pawilonie

Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu Botanicznego UAM, ul. Dąbrowskiego 165, Poznań.

– Wystawa prac studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

– Wystawa stała w Centrum Zarządzania Łęgami w Ośrodku Edukacji Leśnej

w Czeszewie. Nadleśnictwo Jarocin. Lasy Państwowe.

Wystawy będą czynne do 22 kwietnia 2018 r.

Projekt z roku na rok realizowany jest z większym rozmachem. Chcemy teraz skupić pod jedną ideą środowiska NGO, studentów i artystów niezależnych.

„Festiwal Bliżej Natury ma na celu zaprezentowanie poszukiwań twórczych artystów skupiających się na szerokim pojęciu jakim jest natura. Udział biorą doświadczeni i cenieni artyści, osoby dla których twórczość plastyczna jest pasją i sposobem na spędzanie wolnego czasu oraz studenci, którzy rozpoczynają swoją drogę z twórczością.

Bliżej natury – jak blisko?… Czym Natura dla nas jest? Jakie ma znaczenie, jakie budzi refleksje? Dla jednych będzie zachwytem, dla innych tajemnicą, dla jeszcze innych będzie polem do naukowych badań.

Wpatrując się w mikroskopijne struktury i zależności, czytając linearność skomplikowanych powiązań organicznych, nieregularnych kształtów, spajających się następnie w znaczeniową całość. Co inspiruje artystę? O czym nam chce opowiedzieć? Co wchodzi w zakres jego poszukiwań, odczuć i emocji? Jakie znaczenia mają kolory, struktury, niezliczona ilość odcieni we wciąż zmieniającym się świetle i otoczeniu. Czy założenia i decyzje są ogólne, czy wybory polegają na poszukiwaniu znaczeń związanych z kulturą , cywilizacją i problemach z nią związanych, czy może zabawy z symbolami?

Subiektywność odbioru tak szerokiego pojęcia jakim jest natura otwiera ogrom możliwości do realizacji twórczych.

Na wystawie zaprezentowane zostały prace rzeźbiarskie, malarskie, grafika, instalacja, ceramika, fotografia, kolaże, haft i inne”. (komisarz wystawy Dorota Zbroszko)

Festiwal towarzyszy dwóm wydarzeniom: Festiwalowi Nauki i Sztuki oraz Targom Edukacyjnym EKOFORUM.

Przygotowanie wernisażu wystawy: Firma PUH ROBO-KOP z Tarnowa Podgórnego.

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania i Fundacji Rozwoju Miasta Poznania.

Fundacja Surgere jest partnerem w organizacji projektu Festiwal Bliżej Natury 2018.

W ramach tego projektu do wystawienia swoich prac zostali zaproszeni bohaterowie 2 edycji filmu „Sześciu wspaniałych”, który to przedstawia artystów z poszczególnych gmin powiatu poznańskiego. Film jest dotowany przez powiat poznański, również w tym roku nagrywana jest jego 3 część obejmująca pozostałe 5 gmin powiatu.

Na terenie Czeszewa w Ośrodku Edukacji Leśnej od pięciu lat organizowane są plenery artystyczne, które zainicjowała zafascynowana pięknem tutejszej przyrody artystka Julia Kaczmarczyk-Piotrowska. W tym roku w ofercie pojawi się również Festiwal twórczości plastycznej pt.: “Bliżej Natury”.

“Bliżej Natury” to społeczny program artystyczny, mający na celu rozpowszechnianie twórczości, promowanie piękna krajobrazu i alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Ideą jest skupianie środowisk : artystów, miłośników i przyjaciół sztuki.

Zapraszamy do zobaczenia oferty, a w okresie letnim do udziału w plenerze.

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem “Rzeka”.

Na terenie Rezerwatu przyrody uczestnicy utrwalają malowniczy krajobraz łąk, naturalnego lasu, wód Warty i Lutyni. Mają możliwość skorzystania ze spotkań edukacyjnych prowadzonych przez organizatorów oraz zaproszonych gości.

Skupia szerokie grono twórców.

RELACJE Z OTWARCIA WYSTAWY 2018: https://www.youtube.com/watch?v=JqpyLPv5roQ&feature=youtu.be

http://woak.up.poznan.pl/galeria-zdjec/754-galeria-zdjec-z-otwarcia-wystawy-i-festiwalu-blizej-natury-2018?showall=1&limitstart=

https://photos.google.com/share/AF1QipPGevt9-pcgoBWXEYYenXNreUm61unQaY9IMkh0TJd19UMVMODTavlA9u7-AYJvqA?key=bnVMWjhaME1nUDlvY2xWMjZ0YU1EdDhSYmNpdzFn

FB – https://www.facebook.com/events/160013251312534/permalink/168456050468254/

Nagranie z ubiegłorocznej edycji, do której zaproszeni zostali Wielkopolscy Rzeźbiarze z Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy – https://www.youtube.com/watch?v=n4jTqtJcWRo&feature=share

W 2016 – https://www.youtube.com/watch?v=_6ylZGQFW_M

Serdecznie zapraszamy!

Foto: Dorota Zbroszko.

BN folder rew18 folderbn18 IMG_4123-2 IMG_4238-2

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook