Jan Broda czy Sławomir Hinc?

Jan Broda czy Sławomir Hinc?

Broda Hinc

Ten artykuł ukazał się w listopadowym numerze gazety “Plewiska.pl”

Już 16 listopada mieszkańcy Gminy Komorniki zadecydują, kto będzie wójtem przez najbliższe 4 lata. W tegorocznych Wyborach Samorządowych wystartuje dwóch kandydatów – obecny wójt Komornik Jan Broda, oraz były Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Sławomir Hinc. Co możemy powiedzieć o każdym z kandydatów i jak zapatrują się na nich mieszkańcy Plewisk?

Jan Broda to mieszkaniec Plewisk od urodzenia. Jest absolwentem Wydziału Maszyn Roboczych i Pojazdów na Politechnice Poznańskiej. Pracował w Przemysłowym Instytucie Maszyn Rolniczych, Zakładzie Aparatury Radiospektroskopowej RADIOPAN oraz w firmie Elektromontaż Poznań S.A. zajmując stanowiska od konstruktora do głównego technologa.

Z samorządem Gminy Komorniki związany jest od ponad 20 lat. Był Przewodniczącym Społecznego Komitetu Kanalizacji i Wodociągowania Plewisk oraz Zastępcą Przewodniczącego Społecznego Komitetu Telefonizacji Plewisk. Jako wójt zdobył wiele nagród i oznaczeń. Prywatnie jest mężem Marii i ojcem Łukasza.

Od trzech kadencji sprawuje najwyższych urząd w Gminie Komorniki. Na stanowisku Wójta jest od 2002 roku. Co w tym czasie udało się dokonać wójtowi? Z najważniejszych rzeczy można wymienić opracowanie „Programu Budowy Dróg na lata 2009-2018”, wybudowanie kanalizacji sanitarnej w całej gminie, zmodernizowanie oczyszczalni ścieków w Łęczycy, rozbudowanie gimnazjum, budowę nowoczesnej biblioteki w Plewiskach, nowego pawilonu szkolnego w Chomęcicach, zakup i adaptację domu kultury „Nad Wirynką” w Łęczycy, nowe boiska szkolne oraz place zabaw dla dzieci.

Niestety, do tej pory nie udało się obecnemu wójtowi zrealizować najważniejszej inwestycji Plewisk, czyli wiaduktu nad ulicą Grunwaldzką. Jednak Jan Broda na łamach „Nowin Komornickich” zapewnia, że „jesteśmy coraz bliższej wiaduktu, choć toczące się rozmowy nie należą do łatwych”. Na ostatniej radzie gminy radni Jolanta Korcz i Mirosław Wieloch poinformowali, że Powiat Poznański dofinansuje przygotowanie dokumentacji technicznej dla aż dwóch wiaduktów. Drugi z nich miałby się znajdować w ciągu ulicy Kolejowej. Większość mieszkańców Plewisk byłaby zadowolona już z jednego wiaduktu – nad Grunwaldzką. Czy udałoby się przyczynić do jego budowy Janowi Brodzie, jeżeli zostanie wójtem Komornik na kolejne 4 lata?

Sławomir Hinc to jedyna osoba, która w najbliższych wyborach może zagrozić obecnemu wójtowi Gminy Komorniki. Kim jest Sławomir Hinc?

39 letni kandydat na wójta urodził się w Śremie i tam też się wychowywał. Ukończył Technikum Energetyczne w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego. Obronił pracę magisterską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza na kierunku Socjologia. W 2005 roku uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Obecnie jest protektorem Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji. W 2006 roku został radnym w Poznaniu. Jako radny odpowiadał za oświatę, sport i kulturę. W latach 2009 – 2012 był Zastępcą Prezydenta Miasta Poznania. Do 2010 roku był związany z Platformą Obywatelską. Następnie przez rok działał wspólnie z komitetem wyborczym Ryszarda Grobelnego. W tym roku startował do europarlamentu z piątego miejsca listy PiS. Prywatnie Sławomir Hinc jest mężem Agnieszki oraz ojcem Wojtka (12), Karola (8) i Rafała (8).

Dlaczego S. Hinc startuje w wyborach na Wójta Gminy Komorniki? – W Komornikach w ostatnim czasie dość intensywnie pomagałem ludziom kojarzonym ze stowarzyszeniem „Aktywni dla Gminy”. – mówi Hinc na łamach portalu „Miastopoznaj.pl” – “Przez pryzmat swojego doświadczenia samorządowego pomogłem im wiele załatwić, rozwiązywałem dla nich kilka spraw. W efekcie, jakiś czas temu, zwrócili się do mnie z propozycją bym został ich kandydatem na wójta Komornik.”

Kandydat stwierdza, że Komorniki to znakomita gmina która nie wykorzystuje swojego potencjału jakim jest położenie. Hinc uważa również, że Komorniki powinny bardziej korzystać ze środków unijnych.
Jakie są opinie mieszkańców Plewisk o kandydatach na wójta? Zarówno kandydatura Jana Brody, jak i Sławomira Hinca jest komentowana pozytywnie i negatywnie. Zrozumiałe jest, że obecny wójt, z racji jego wieloletniego stażu jest komentowany częściej. Przez lata jego pracy większość Plewiszczan mogło wyrobić sobie opinie na temat wójta.

Najwięcej komentarzy na temat Jana Brody pada w kontekście wiaduktu nad Grunwaldzką, gdzie jego dotychczasowy zarzucany jest właśnie wójtowi. Oto, jak w tym temacie wypowiada się Tomasz na naszym profilu na Facebooku. – “Może pisma i prośby to za mało? Może czas na inne metody? Rozumiem, że problem jest z finansowaniem po stronie Poznania. Ale jeśli Wójt będzie wysyłał tylko pisma, to i choćby rządził kolejne 12 lat to się nic nie zmieni.”

Część Plewiszczan jest jednak zdania, że dotychczasowy brak wiaduktu nie jest winą wójta. – “Gdyby to zależało od Brody, to wiadukt byłby już dawno, a to że Poznań nie chce sie zgodzić na wiadukt to nie jego wina.” – wypowiada się Marek – “Miasto to wstrzymuje, bo by więcej osób uciekło z Poznania do Plewisk! Jan Broda jest godny reprezentowania gminy jako wójt.”

Co natomiast mieszkańcy Plewisk sądzą o kontrkandydacie Jana Brody? “Jakoś nie przekonuje mnie pan Hinc” – mówi Dariusz – “Po pierwsze nie mieszka w naszej gminie – to kogo będzie reprezentował? Czyje interesy są mu bliższe? Po drugie – ten pan już się nie sprawdził ani w PIS ani w PO ani jako polityk w Poznaniu. Dla mnie to coś znaczy… Po trzecie – nie potrzebujemy w gminie polityka tylko solidnego człowieka, który będzie dbał o interes gminy. To rodzaj rzemieślnika, fachowca – takiego kogoś potrzebujemy.”

Inni mieszkańcy gminy widzą w kandydacie na wójta osobę, która pomoże nam lepiej porozumieć się z Poznaniem. -” (…) Pan S. Hinc jest osobą, której kontaktów w poznańskiej administracji nie brakuje, a o to tu się rozchodzi.” – stwierdza Kajetan – “Trudno mi jest mianowicie przyswoić, że osoba piastująca najpierw urząd radnego a następnie zastępcy prezydenta Poznania ma relatywnie tą samą pozycję negocjacyjną. Problem z wiaduktem jak już nadmienili moi przedmówcy wynika ze stanowiska administracji Poznania więc na logikę biorąc w tej kwestii potrzebna jest osoba, która jest w stanie wpłynąć na Poznań.”

Od wyboru wójta będzie w znacznej mierze zależał rozwój gminy w najbliższych 4 lata. Czy mieszkańcy Komornik będą chcieli zmian? Wybory już 16 listopada.

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook

Inne wydarzenia:

Nowy klub sportowy – Orły Plewiska

Rozpoczął swoją działalność klub sportowy “Orły Plewiska” na oficjalnejstronie klubu można znaleźć szczegółowe informacje dotycząceharmonogramu treningów i spotkań w ramach B-klasy. Młodym piłkarzomżyczymy wielu sukcesów

Przebudowa ulicy Ogrodowej

Zgodnie z planem jaki wcześniej nakreśliły władze Gminy Komornikizakończyła się przebudowa ul. Ogrodowej, na 400-metrowym odcinkupołożony został chodnik z kostki brukowej, a także asfaltowanawierzchnia. Utwardzenie