Komorniki: Rada zachęca do płacenia podatków w gminie.

Komorniki: Rada zachęca do płacenia podatków w gminie.

Na styczniowej sesji radni gminy Komorniki przyjęli apel w sprawie zmobilizowania mieszkańców do podjęcia działań zwiększających wpływy z podatku PIT do budżetu gminy.

To już kolejna taka inicjatywa skierowana do mieszkańców Komornik. Pierwszą akcję meldunkową urząd przeprowadzał w 2012 r., organizując m.in. konkurs na 20-tysięcznego mieszkańca.

Dziś w gminie mieszka już ponad 23.200 osób, co oznacza coraz więcej potrzeb i oczekiwań, którym władze muszą sprostać. Powszechnie wiadomo, że znakomitą większość budżetu stanowią wpływy z podatku PIT (wg budżetu na 2015 r. ma to być prawie 30 265 000 zł). Komorniccy radni przeliczyli, że średni wpływ do budżetu gminy z podatku od nieruchomości za 1 mieszkanie to zaledwie ok. 150 zł rocznie, natomiast z podatku PIT od jednej osoby fizycznej to aż 1400 zł rocznie. Jednocześnie szacuje się, że ok. 20-30 % mieszkańców nie odprowadza tego podatku do gminy, która traci w ten sposób nawet 6 milionów rocznie. W swoim apelu radni zwracają uwagę, że za tę kwotę można zbudować salę sportową, 3 kilometry dróg z chodnikami, 24 place zabaw lub 7 boisk wielofunkcyjnych, czy utrzymać przez rok ponad 500 dzieci w przedszkolach, czyli wszystko to, co mieści się w czołówce potrzeb mieszkańców. W ten sposób Rada chce uświadomić mieszkańcom wagę płacenia podatku w miejscu, w którym żyją.

Aby odprowadzić swój podatek do budżetu gminy, należy się zameldować albo poinformować urząd skarbowy o fakcie zamieszkiwania na terenie gminy wypełniając druk ZAP-3.

Radni i sołtysi gminy zamierzają bezpośrednio włączyć się w akcję poprzez informowanie wspólnot mieszkaniowych o przyjętym apelu oraz roznosząc ulotki informacyjne.

Do odprowadzania podatku PIT do budżetu zachęca także Wójt Jan Broda na łamach broszury budżetowej, w której przedstawia szczegółowo strukturę dochodów i wydatków gminy w 2015 roku. Gmina planuje osiągnąć dochody na poziomie 88 610 115 zł, tj. o ponad 8 mln więcej niż w planie z roku 2014.

Zobacz treść apelu

Zobacz broszurę “Finanse Gminy Komorniki na rok 2015 w pigułce”

UG Komorniki

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook

Inne wydarzenia:

Nowy klub sportowy – Orły Plewiska

Rozpoczął swoją działalność klub sportowy “Orły Plewiska” na oficjalnejstronie klubu można znaleźć szczegółowe informacje dotycząceharmonogramu treningów i spotkań w ramach B-klasy. Młodym piłkarzomżyczymy wielu sukcesów

Przebudowa ulicy Ogrodowej

Zgodnie z planem jaki wcześniej nakreśliły władze Gminy Komornikizakończyła się przebudowa ul. Ogrodowej, na 400-metrowym odcinkupołożony został chodnik z kostki brukowej, a także asfaltowanawierzchnia. Utwardzenie