List od Miekszkańca

List od Miekszkańca

Jeden z Mieszkańców napisał do naszej redakcji z apelem o zachowanie ostrożności:

“Dzień dobry,

Piszę w sprawie nowo wybudowanego ronda na skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Sycowskiej.

W zamyśle rondo miało usprawnić ruch jednak brak prawidłowego oznaczenia drogowego powoduje chaos komunikacyjny i sporo zagrożenia.

95% kierowców widząc rondo uznaję, że pierwszeństwo mają osoby znajdujące się już na rondzie – wynika to pewnie z faktu, że na większości rond w okolicy faktycznie tak jest. Problem polega na tym, że te ronda są oznaczone znakami C-12 (ruch okrężny) oraz A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu) i wtedy sprawa jest prosta, osoby na rondzie mają pierwszeństwo.

Natomiast przy powyższym rondzie, tych znaków nie ma, co oznacza, że to miejsce mamy traktować jako zwykłe skrzyżowanie i kierować się “zasadą prawej ręki” – osoba na rondzie powinna ustapić pierwszeństwa osobie wjeżdżającej na rondo. Jeżdzę tam dość często i praktycznie zawsze, chcąc jechać zgodnie z przepisami, doprowadziłbym do wypadku.

Pewnie w przyszłości rondo zostanie prawidłowo oznakowane, jednak do tego czasu należy zachować szczególną ostrożność, bo WIĘKSZOŚĆ kierowców niestety nie potrafi jeździć zgodnie z przepisami.

Pozdrawiam,

Mieszkaniec Plewisk”

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook