"Mam wiele zadań i roli do wykonania" - Wywiad z Sołtys Plewisk

„Mam wiele zadań i roli do wykonania” – Wywiad z Sołtys Plewisk

Witam serdecznie Wszystkich Mieszkańców naszej wsi Plewiska. Wywiad ten chciałabym poświęcić naszej Pani Sołtys Małgorzacie Zgoła.

Dla przypomnienia: Pani Małgorzata od 20.01.2015 sprawuje rolę Sołtysa Plewisk. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, ukończyła również studia podyplomowe z zakresu audytu funduszy unijnych. Pracuje jako księgowa.

Marta Włudarczak: Dziękuję Pani, że w natłoku spraw znalazła Pani chwilę na rozmowę. Jestem pewna, że większość mieszkańców Plewisk chciałaby się dowiedzieć czegoś więcej o Pani i o tym, co obecnie się dzieje. Na początku chciałabym zadać proste, aczkolwiek ciekawe pytanie: czym zajmuje się Sołtys we wsi?

Małgorzata Zgoła: Sołtys jest tzw. organem wykonawczym w sołectwie, pełni zarówno funkcję reprezentacyjną, jak i wykonawczą. Jest „przedłużeniem” Urzędu Gminy Komorniki, zbiera i przekazuje informacje od Mieszkańców, a także zwraca uwagę na ich problemy. Sołtys na wsi spełnia trzy podstawowe zadania: łącznika, organizatora, administratora. Rozwijając temat: sołtys jest łącznikiem między mieszkańcami, a organami gminy, co oznacza, że sygnalizuje samorządom problemy swojej wsi, Sołtys jest organizatorem spotkań wiejskich, na których omawiane są sprawy dotyczące sołectwa. Sołtys to także administrator, który pilnuje by zarządzenia były wykonywane przez mieszkańców sołectwa. Jak widać mam wiele zadań i roli do wykonania.

A jakie widzi Pani dla siebie korzyści z bycia Sołtysem?

Na pewno czuję się rozpoznawalna. Jestem zapraszana na wszelkiego rodzaju spotkania, czy to do szkoły, czy to na rożne imprezy mające miejsce w całej gminie. W miarę możliwości staram się w nich uczestniczyć, jednak nie zawsze jestem w stanie…

Jakie może Pani wymienić Inwestycje, które udało się zrealizować od początku pełnienia kadencji?

Najbardziej cieszy mnie fakt, iż w końcu udało się zakupić pięć tablic informacyjnych, cztery z nich już są zamontowane, a jedna czeka na swoje miejsce. Tablice starałam się rozmieścić w najbardziej newralgicznych miejscach na terenie Plewisk- tzn. przy Biedronce, Przy Kościele, Przy Remizie i na Os. Zielarskim.
Obecnie szukamy miejsca na postawienie piątej, ale jest to „ciężki orzech do zgryzienia”. Miejsce pod taką tablicę musi należeć do Gminy. Myślę jednak, ze może któryś z Mieszkańców wyraziłby zgodę na udostępnienie swojego terenu, najchętniej w rejonie ulicy Fabianowskiej. Czekam na propozycje.

Z jakimi problemami aktualnie boryka się nasza wieś?

Oj niestety mamy dużo takich problemów. Przede wszystkim jest to brak chodników, ścieżek rowerowych – głównie wzdłuż Szkolnej w stronę rozdzielni oraz wzdłuż ulicy Kolejowej w stronę Skórzewa. Wzmożony ruch pojazdów i nieprzestrzeganie znaków drogowych przez kierowców. Zwrócono mi także uwagę, iż problemem jest także brak terenów zielonych, aczkolwiek mamy już nasz długo oczekiwany dostęp do parku Podworskiego. Jednak to i tak mało. Sama myślę nad tym, by stworzyć tzw. skwerki z ławeczkami przy zbiegach ulic, ale jest to ciężkie ze względu na wytypowanie odpowiedniego miejsca. Może Mieszkańcy mają jakieś pomysły…? Problemem jest także brak pomocy doraźnej u nas na miejscu. „Plewiskowe mamuśki” podkreślają, że w naszej wsi powinna być taka pomoc i musimy koniecznie coś zrobić w tym temacie. Nie do końca wiem, gdzie powinnam uderzyć z tym tematem, ale mogę tu obiecać z tego miejsca, ze na pewno się tym zajmę. Wiem też, że nadal mieszkańcy mają pretensje dotyczące braku wybudowanych dróg, ale muszę tu stanąć w obronie Gminy , bowiem wszystkie drogi są realizowane zgodnie z planem. Dlatego apeluję do Mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość w tej kwestii.

Jakich zmian możemy się spodziewać w sołectwie w najbliższym czasie? Jakie są Pani marzenia w tym temacie?

Marzą mi się bezpieczne i zielone Plewiska. Chciałabym, aby nasze dzieci mogły spokojnie chodzić do szkoły. Zależy mi w dalszym ciągu na zintegrowaniu „starych” z „młodymi” mieszkańcami. Bardzo spodobała mi się wspólna inicjatywa przy organizacji Dnia Dziecka. Wszyscy stanęliśmy na wysokości zadania i zapewniliśmy naszym dzieciom niezapomniane chwile. Chciałabym także, aby udało nam się zagospodarować teren przed i za Remizą, aby stworzyć wymarzoną scenę na występy i żeby to było takie nasze najmilsze miejsce w Plewiskach.

A jak układa się współpraca z innymi członkami Rady Sołeckiej i radnymi z Plewisk?

Współpraca jest poprawna, ale oczywiście zawsze może być lepiej. Ze względu na pojawienie się coraz większej liczby zapytań będę też starła się bardziej delegować niektóre sprawy na innych członków naszego Samorządu. Ja sama nie jestem w stanie wszystkiego „ogarnąć”. Chciałabym przy okazji zwrócić się z prośbą do Mieszkańców, aby rozgraniczali swoje pytania na te, które powinny być skierowane do Wójta, a które do mnie. Oczywiście bardzo sobie cenię dialog społeczny, ale wiem też, że na niektóre pytania po prostu nie jestem w stanie odpowiedzieć.

Dziękuję Pani za udzielenie odpowiedzi i życzę sobie a także innym Mieszkańcom Plewisk, aby udało się spełnić Pani Wszystkie marzenia.

Marta Włudarczak

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook