Odwieczny problem [Artykuł czytelnika]

Odwieczny problem [Artykuł czytelnika]

Wraz z moją najbliższą rodziną jestem od niecałego roku mieszkańcem Plewisk. W tym czasie miałem sporo czasu, aby przyjrzeć się bliżej problemom, które z racji miejsca nowego miejsca zamieszkania dotyczą mnie, moich sąsiadów i jak źródła internetowe donoszą ponad 10000 mieszkańców naszej wsi. W tym czasie jak nie trudno się domyślić dostrzegłem wiele problemów, które dotyczą nie tylko naszej małej społeczności, ale także innych mieszkańców pobliskich miejscowości. Postanowiłem, więc mimo ograniczonego czasu zająć się, choć jednym, a mianowicie problemem, który jak myślę dostrzegają wszyscy – skrzyżowanie ulicy Grunwaldzkiej i Wołczyńskiej.

Wszyscy znamy to skrzyżowanie, ponieważ większość z nas, którzy z racji pracy lub spraw, które muszą załatwić w Poznaniu muszą zmierzyć się problemem poganiania wyżej wymienionego skrzyżowania. Na domiar złego w pobliżu tego skrzyżowania znajduje się strzeżony przejazd kolejowy, który pogarsza jeszcze sytuację. Spotykając się z sąsiadami i przypadkowo spotkanymi mieszańcami, którzy mają dłuższy „staż” zamieszkania w tutejszej okolicy dowiedziałem się, że jest to odwieczne utrapienie, które zostaje nierozwiązane od wielu lat, a wzrost liczby mieszańców Plewisk powoduje nasilenie się problemu, którego moim zadnie nasze władze nie dostrzegają.

Biorąc pod uwagę, swoje obserwacje jak i opinie mieszkańców postanowiłem napisać petycję do urzędu w Komornikch, w celu zwrócenia pilnej uwagi na pogarszającą się sytuację na wskazanym skrzyżowaniu.

Oto treść petycji:

„W imieniu mieszkańców Plewisk zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Wójta o budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Wołczyńskiej w Plewiskach.
Decyzję o napisaniu tej petycji podjęliśmy widząc problem, jaki stanowi pokonanie tego skrzyżowania dla mieszkańców Plewisk, ale również dla mieszkańców okolicznych wsi, szczególnie w czasie godzin szczytu komunikacyjnego.

Budowa wskazanej sygnalizacji świetlnej pozwoli przede wszystkim na:
1. rozładowanie „korków” komunikacyjnych w czasie godzin największego ruchu,
2. zwiększenie organizacji ruchu pojazdów,
3. polepszenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, którzy chcą pokonać to skrzyżowanie i udaną się w kierunku stacji PKP Junikowo lud dalej w kierunku tramwajowej pętli Junikowskiej i Poznania.
4. uniknięcie opóźnień w komunikacji autobusów lini 710 i 716,
Naszym zdaniem dzięki wprowadzeniu postulowanych zmian komunikacja na ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach zostanie znacznie usprawniona.
Prosimy o przychylne rozpatrzenie naszej prośby.”

Jak się okazało nasi tutejsi włodarze przynajmniej teoretycznie nie są w stanie zainterweniować, ponieważ nasze „ulubione” skrzyżowanie znajduje się w zarządzie dróg powiatowych, więc przesłali petycję do Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. Po upływie kilku tygodni otrzymałem następującą odpowiedź:

as

Wartym podkreślenia jest fakt, że nasza petycja został rozpatrzona, więc miejmy nadzieję, że ktoś zwrócił uwagę na nasz „odwieczny problem” i w niedalekiej przyszłości coś zmieni się na lepsze, bo jeżeli chodzi o budowę wymarzonego wiaduktu nad przejazdem kolejowym z racji potężnych kosztów na razie możemy zapomnieć.
Bądźmy dobrej myśli, że terminy zmian wskazane w odpowiedzi na naszą petycję zostaną dotrzymane, a niniejszy artykuł będzie inicjatorem do dalszych dyskusji i działań na temat polepszenia sytuacji przede wszystkim mieszkańców Plewisk. Lepiej robić cokolwiek niż biernie patrzeć na problem, bo jak życie nas uczy trudne sprawy z reguły same się nie rozwiązują.

Tomasz Siudziński

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook