Papieski Tarpan w Muzeum
fot. Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie

„Papieski” Tarpan w Muzeum w Szreniawie!

W Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie odbyła się wyjątkowa uroczystość przekazania długo oczekiwanego obiektu – modelu F237 Tarpana. Jest to jedyny zachowany egzemplarz Tarpana w wersji dla fotoreporterów, który był używany podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski. To kolejny dowód na to, że istnienie Muzeum Tarpana zawdzięczamy oddanym przyjaciołom i współpracownikom.

Dzięki ich zaangażowaniu udało nam się zdobyć wiele fascynujących obiektów, często stanowiących najcenniejsze skarby naszej kolekcji. Wśród licznych młodych i starszych fanów Muzeum Tarpana, wielu z nich to byli pracownicy Fabryki Samochodów Rolniczych „POLMO”. Szczególne uznanie należy się panom Janowi Cynce i Przemysławowi Olejnikowi.

Pan Jan Cynka odnalazł niezwykle cenny egzemplarz „papieskiego” samochodu z wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1987 roku. Po pielgrzymce, samochód został sprzedany na fabrycznym przetargu i trafił w ręce podpoznańskiego ogrodnika. Na szczęście auto uniknęło ciężkiego losu i przetrwało kolejne lata w dobrym stanie. W latach dwutysięcznych samochód został zakupiony przez właściciela prywatnego muzeum w Redeczu Krukowym koło Brześcia Kujawskiego. Po uzyskaniu cennych informacji od pana Cynki, w 2017 roku odnaleziono „papieskiego” Tarpana wraz z panem Przemysławem Olejnikiem, dawnym dyrektorem ds. technicznych w Fabryce Samochodów Rolniczych „Polmo”. Pan Olejnik odkupił Tarpana i rozpoczął jego precyzyjną restaurację. Od samego początku projekt ten miał na celu umieszczenie tego niezwykłego samochodu w naszym Muzeum.

Cieszymy się, że dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób, „papieski” Tarpan trafił do Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie. Jest to niezwykle cenny obiekt, który będzie przypominał nam nie tylko o ważnych chwilach historii, ale także o sile współpracy i pasji, które przyczyniły się do jego zachowania. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników motoryzacji i historii do odwiedzenia naszego Muzeum i podziwiania tego wyjątkowego pojazdu.

Źródło informacji: Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook