Plener malarski 2015 - 13-15 lipca

Plener malarski 2015 – 13-15 lipca, Czeszewo

Otwarta przestrzeń pod gołym niebem miejscem pracy artystów. Wzorem barbizończyków grupa zapalonych miłośników natury po rzaz kolejny uwieczni jej piękno. Tegoroczna edycja kryje się pod hasłem LAS. Sztuka uwolniona od protez i rekwizytów stanie się zapisem doznań zmysłowych. Letnia aura sprzyja takim rozważaniom, nie tylko w realistycznym ujęciu. Rezerwat przyrody jest zarazem atelier, nie tylko pełnym obrazów, inspiracji ale miejscem dźwięków i zjawisk. Rola twórcy to dążenie do trwałego lub ulotnego zapisu utworu w jakim uczestniczy. To indywidualne doświadczenie, które wspomaga rekreację i rozwój zdolności. Urok wyznaczonego miejsca pozwala na uczestnictwo w pierwotnej, otaczającej namiastce, kolebce natury.

Wśród dębów, mchu, paproci, otaczającej wody, artysta zmierzy swoją wrażliwość z nieokiełznanym światem ferii barw i odgłosów. Terapeutyczny charakter doświadczenia przypomina o gnozie sztuki, jej powiązaniu – alternatywnej siatce połączeń między tym co nabyte i zapomniane. Pozostając pod wrażeniem rytmów, jawiących się niczym nie skrępowane i korelujące z twórczością przelaną w formie rozlicznych pejzaży, studiów i szkiców.

Cytując Vincenta van Gogha „Kochajmy przyrodę, bo dzięki niej lepiej rozumiemy sztukę” zapraszam na plener.

Kurator: Julia Kaczmarczyk-Piotrowska

Celem przedsięwzięcia jest promocja twórczości i polskiej przyrody. Integracja środowisk twórczych i sympatyków kultury. Podczas pleneru uczestnicy będą mogli skonfrontować swoje umiejętności wzajemnie korygować. Pozytywny wpływ na pogłębianie uzdolnień, ma spotkanie z przyrodnikiem, edukatorem leśnym. Wymiana artystyczna w wielopoziomowym aspekcie – artystów profesjonalnych i amatorów. Wzajemna twórczość uczestników Pracowni Plastycznej w Komornikach i osób zainteresowanych wpływa na poszerzenie poszukiwań artystycznych i wiedzy przyrodniczej, która ułatwia umiejętność ekspresji artystycznej.

Pracownia plastyczna GOK Komorniki skupia twórców zajmujących się działalnością plastyczną na zajęciach stacjonarnych odbywających się toku semestralnym. Jest organizatorem wystaw i konkursów. Tegoroczna propozycja to plener letni. Pracownia skupia także sympatyków, którzy chętnie dzielą się swoimi osiągnieciami. Wokół skupia się środowisko artystyczne i grupy partnerów w zakresie wspierania projektów edukacyjnych: Lasy Państwowe, Muzeum Podlaskie w Białym Stoku, Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy, Ogród Botaniczny im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wielkopolskim Parkiem Narodowym, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego i Zespół Szkół Salezjańskich w Poznaniu.

PROGRAM RAMOWY:

13.07. 2015 – 15.07.2015

10:00 – przyjazd do Czeszewa i kwaterunek

11:00 – 12:30 – spotkanie w OEL (Ośrodek Edukacji Leśnej) w Czeszewie. Powitanie uczestników. Zwiedzanie ośrodka z Panem Markiem Dobroczyńskim, podleśniczym, edukatorem leśnym. Przeprawa promem Nikodem przez rzekę Wartę.

12:30 – 13:30 – omówienie form pracy, wybór tematu, omówienie zasad obowiązujących w REZERWACIE

14:00 – obiad

15:30 – plener

19:00 – wystawa korekcyjna. Prelekcja: „Malarstwo moją pasją” – Panie Ilona Witkowska i Lidia Koralewska z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupcy, „ Wzorów ludowe – fraktale w kontekście przyrody” – Pani Julia Kaczmarczyk-Piotrowska Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach

14:07

9:00 śniadanie

9:30 – 11:00 spotkanie z Panem Wojciechem Przybylskim z Towarzystwa Wykorzystania Wód Termalnych i Walorów Naturalnych Ziemi Czeszewskiej oraz zwiedzanie Ośrodka Hipoterapii i Rehabilitacji Konnej w Czeszewie

11:00 – 13:30 sesja plenerowa

14:00 – obiad

15:30 – 18:00 sesja plenerowa

19:00 – wyplatanie wianków dla chętnych – warsztaty, spotkania monograficzne, ognisko

15.07

9:00 – śniadanie

10:00 – spotkanie w Kościele w Czeszewie zwiedzanie wsi (stara szkoła, wały itp.)

plener

14:00 – obiad

15:30 – 18:00 plener

19:00 – wybór prac na wystawę w OEL, występ muzyczny Pani Lucyny Woźniak, wręczenie dyplomów, zasadzenie DRZEWA ARTYSTÓW , ognisko i pożegnanie uczestników

Wystawa poplenerowa depozytów zostanie wyeksponowana w OEL Czeszewo po zakończeniu pleneru. Prace wypożyczone prosimy wykonać w formacie A3. Zostaną przesłane na kolejną ekspozycję do Roztoki Ryterskiej Nadleśnictwo Piwniczna.

– dla chętnych możliwość przedłużenia pobytu.

UDZIAŁ BIORA:

Dorota Budzich

Bogusław Doba

Marianna Grabkowska

Andrzej Hamera

Marzena Cecylia Karcz

Julia Kaczmarczyk-Piotrowska

Lidia Koralewska

Angelika Krygier

Barbara Piotrowska

Lena Ptak

Danuta Przydanek

Maria Silska

Domicela Tomczak

Weronika Wawrocka

Ilona Witkowska

Anna Woźniak

Michał Woźniak

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook