Relacja z koncertu portugalczyków YAMI & Marito Marques

Relacja z koncertu portugalczyków YAMI & Marito Marques

Artykuł opublikowano dzięki uprzejmości redaktor portalu “Puls Gminy” – Agnieszki Wilczyńskiej.

Nie ma to jak po ciężkim tygodniu, w piątek wieczorem wybrać się w podróż dookoła świata. W taką podróż 12 grudnia zabrali nas YAMI & Marito Marques.

Yami grał na gitarze i śpiewał, Marito Marques grał na „cojon”, czyli przeszkadzajkach perkusyjnych.

Koncert muzyki portugalskiej odbył się w Domu Kultury w Plewiskach.
Artyści grali, śpiewali i opowiadali o kulturze portugalskiej oraz krajów będących niegdyś jej koloniami np. Angoli czy Zielonego Przylądka. Były akcenty historyczne, brazylijskie. Był karnawał i samba. Była gorąca Afryka, słońce, energia i dużo radości.

Z dużą dozą uśmiechu i dowcipu z portugalskiego na polski tłumaczyła Pani Grażyna Jadwiszczak.

Wraz z artystami w dwóch utworach zaśpiewały Izabela Frąckowiak i Marta Torebko, która była pomysłodawczynią i współorganizatorką wydarzenia. Oba utwory były kompozycją Pani Marty, która jednocześnie akompaniowała na pianinie.

Taki koncert to gratka w naszej okolicy. Rzadko u nas można posłuchać muzyki z tego kręgu kulturowego. A szkoda. W zimne, mgliste dni trochę afrykańskiego słońca o południowej energii przydałoby się każdemu.

Na koniec Antoni Pawlik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach wręczył upominki i zaprosił gości do wstąpienia do działającego lokalnie zespołu „Plewiszczoki”.

Kilka słów o muzykach:
Marito Marques – portugalski perkusista, obecnie mieszkający w Kanadzie. Kompozytor i producent muzyczny. Występował z takimi gwiazdami jak Gregoire Maret, Mino Cinelu czy Anna Maria Jopek.

Yami – multiinstrumentalista i producent płytowy. Chodził do szkoły jazzu w Lizbonie i jednocześnie udzielał się intensywnie na wielu scenach – od muzyki afrykańskiej aż po fado. Wkrótce ukaże się jego nowy album.

Dwa dni wcześniej artyści w poszerzonym składzie zagrali koncert w Poznaniu w klubie Blue Note.

Agnieszka Wilczyńska
www.pulsgminy.pl

Zdjęcia: Agnieszka Wilczyńska

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook

Inne wydarzenia:

Nowy klub sportowy – Orły Plewiska

Rozpoczął swoją działalność klub sportowy “Orły Plewiska” na oficjalnejstronie klubu można znaleźć szczegółowe informacje dotycząceharmonogramu treningów i spotkań w ramach B-klasy. Młodym piłkarzomżyczymy wielu sukcesów

Przebudowa ulicy Ogrodowej

Zgodnie z planem jaki wcześniej nakreśliły władze Gminy Komornikizakończyła się przebudowa ul. Ogrodowej, na 400-metrowym odcinkupołożony został chodnik z kostki brukowej, a także asfaltowanawierzchnia. Utwardzenie