Rusza ostatni etap budowy komornickiej obwodnicy

Rusza ostatni etap budowy komornickiej obwodnicy

Gmina Komorniki podpisała umowę na budowę ostatniego, III odcinka drogi łączącej Komorniki z Głuchowem. Jest do droga łącząca ul. Tęczową w Głuchowie z ul. Ks. Malinowskiego w Komornikach, przebiegająca przez tereny aktywizacji gospodarczej.

Budowa 1,5 kilometrowego odcinka drogi podzielona została na trzy etapy. Zgodnie z zapisami umowy roboty drogowe mają zostać zakończone do 30 czerwca 2015r. Poprzednie dwa etapy realizowane były w 2014r., a ich łączny koszt wyniósł ponad 5 mln zł.

Prace drogowe wykonywały firmy Eurovia Polska S.A. i COLAS Polska Sp. z o.o. Tak wysoki koszt wybudowania pierwszych etapów tej drogi podyktowany był koniecznością budowy ronda przystosowanego do przejazdu samochodów ciężarowych o dużych gabarytach oraz obiektu mostowego (przepustu) na rzece Wirynce.

Konieczność budowy ronda, oddanego do użytku w grudniu 2014 r., wynikała z decyzji Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu jako warunek włączenia ul. Kolumba w drogę powiatową. Sama konstrukcja zaprojektowanej drogi łączyła się również ze zwiększonym kosztem wykonawstwa, ponieważ droga dostosowana jest do obsługi ruchu generowanego przez istniejące i nowo lokalizujące się firmy w tym rejonie wsi Komorniki i pobliskiego Głuchowa. Budowa ostatniego odcinka drogi już się rozpoczęła, a jej koszt wyniesie 0,83 mln zł. Wybudowanie ul. Kolumba planowane było już od dłuższego czasu z uwagi na konieczność stworzenia dodatkowego połączenia drogowego pomiędzy Głuchowem a Komornikami.

Nowa droga odciąży ul. Polną w Komornikach, przy której znajduje się gęsta zabudowa mieszkaniowa, a przejeżdżające całą dobę ciężarówki licznych firm logistycznych obniżają komfort życia okolicznych mieszkańców. Okazją do rozpoczęcia inwestycji stała się lokalizacja na terenach aktywizacji gospodarczej nowych inwestorów (Volkswagen i Panattoni), którzy budując swoje obiekty przy ul. Kolumba zasilać będą podatkami gminny budżet.

Dodatkowo w wyniku podpisanych porozumień z władzami Gminy Komorniki firmy te partycypowały również w kosztach budowy ulicy, bez której niemożliwy byłby dojazd do nowych hal magazynowych, zarówno tych nowo wybudowanych jak i tych, których budowa rozpocznie się już w najbliższym czasie. Już w okresie wakacyjnym tego roku ruch ciężarowy powinien korzystać z nowego połączenia komunikacyjnego pomiędzy Głuchowem a Komornikami.

Nowa droga jest wyposażona w chodnik i ścieżkę rowerową. Gmina planuje uruchomienie na niej linii autobusowej. Po zakończeniu całej inwestycji droga zostanie zaliczona do kategorii dróg publicznych gminnych.

Arkadiusz Klemczak
Wydział Infrastruktury Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook