Święto Odzyskania Niepodległości

Święto Odzyskania Niepodległości

Obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Gminie Komorniki rozpoczęły się uroczystą mszą św. w intencji wolnego kraju, odprawionej w komornickiej parafii, w której udział wzięli mieszkańcy oraz władze gminne – Wójt Jan Broda oraz Przewodniczący Rady Gminy Marian Adamski.

Korowód świętujących prowadzony przez poczty sztandarowe przeszedł do Ogrodu Pamięci, by tam oddać hołd bohaterom i wydarzeniom z historii Polski i samych Komornik. Honorową wartę przy pomnikach ich upamiętniających pełnili harcerze z ZHP Komorniki „Róża Wiatrów”. Salwa armatnia wystrzelona przez Mosińsko-Puszczykowskie Bractwo Kurkowe i odśpiewany dumnie hymn Polski nadały spotkaniu uroczysty klimat. Wójt Jan Broda przypomniał wydarzenia 1918 roku i w przejmujący sposób mówił o polskim duchu wolności i niezłomnych żołnierzach walczących o niepodległość, którym winni jesteśmy pamięć i cześć.

Uroczystości zakończyły się wieczornym koncertem przy świecach Polskich Kompozytorów. W Domu „Kultury” Koźlak rozbrzmiały utwory Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego zagrane przez utalentowanego i wielokrotnie wyróżnianego pianistę – Jacka Kortusa. Zebrani wysłuchali także pieśni w wykonaniu Anny Maleszy, uczestniczki konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego przy akompaniamencie Joanny Zathey-Wójcińskiej. Dostojne walce, polonezy i mazurki wprowadziły zebranych w nostalgiczny nastrój.

Tradycyjny Nokturn Komornicki nie był jedynym koncertem poświęconym obchodom Święta Odzyskania Niepodległości. 9 listopada mieszkańcy Komornik i Lubonia spotkali się w łęczyckim Domu Kultury na wspólnych „Śpiewankach Patriotycznych”. Chór Francesco z Wir oraz Chór Bard z Lubonia śpiewali znane polskie utwory, jak „Modlitwa o pokój”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, czy „My, pierwsza brygada”. We wspólnym śpiewaniu wzięły udział także lokalne zespoły Komorniczanie i Aspirynki. Spotkaniu patronowali Burmistrz Lubonia, Małgorzata Machalska oraz Wójt Komornik, Jan Broda.

UG Komorniki

dsc_0112 dsc_0002-3 dsc_0034-2 dsc_0047-2 dsc_0060-3 dsc_0078 dsc_0086 dsc_0091 dsc_0100-3 dsc_0105-2

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook