Dziś Walentynki – święto zakochanych. Nazwa święta pochodzi od św. Walentego – lekarza i duchownego, który w dzień swojej egzekucji – 14 lutego – napisał list do ukochanej, wyznając jej uczucie (teorii na temat pochodzenia Walentynek jest bardzo wiele).
Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Do Polski ta nowa tradycja trafiła w latach 90. XX wieku, z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Święto to konkuruje o miano tzw. Święta Zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca. Na kresach wschodnich obchodzono także drugie święto zakochanych tzw. Kaziuki, czyli dzień świętego Kazimierza, w którym dziewczyny piekły specjalne pierniki i ofiarowywały je swoim ukochanym – święto to przypadała 4 marca.
W 1965 roku Francja oficjalnie ogłosiła dzień 14. lutego Dniem Zakochanych. Dziś na całym świecie wysyła się około miliarda kart walentynkowych, kwiatów i prezensów. To czas wyznawania zarówno miłości, jak i przyjaźni.
Nie każdy jest zwolennikiem tego święta. Wiele osób krytykuje Walentynki za ich komercyjne nastawienie, wykorzystywane do napędzania biznesu w okresie międzyświątecznym (zdecydowana większość wszelkiego rodzaju gadżetów świątecznych np. kartek z życzeniami jest importowana). Argumentuje się, iż święto to wspierane jest głównie przez amerykański przemysł , przez co wypierane są znacznie starsze, rodzime tradycje (np. takie jak wspomniana już Noc Kupały), nie posiadające równie bogatego zaplecza marketingowego. Przeciwnicy Walentynek zwracają ponadto uwagę na geograficzną niewłaściwość kalendarzowej lokalizacji “święta miłości” – w środku trwania srogiej słowiańskiej zimy, co uwidacznia w jak ślepy sposób zwyczaj ten został przeniesiony z zachodniej kultury masowej. W takich krajach jak Pakistan czy Indie zwyczaje walentynkowe, również wysyłanie kartek są potępiane jako niezgodne z duchem islamu.
A Wy drodzy Czytelnicy – czy obchodzicie Walentynki? Czy uważacie, że to święto jest potrzebne w dzisiejszych czasach? Jak spędzacie ten dzień?
Redakcja portalu Plewiska.pl w dniu Zakochanych życzy wszystkim dużo miłości i przyjaźni – nie tylko 14 lutego.