wystawa czasowa chłop niewolnik

Wystawa czasowa „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie” w Szreniawie

Od 28 kwietnia do 10 października 2024 roku w Szreniawie odbędzie się wyjątkowa wystawa czasowa „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”, która po raz pierwszy od dekad tak szczegółowo przybliża dramatyczny okres pańszczyzny w historii polskiej wsi.

Czym jest wystawa czasowa chłop-niewolnik?

Wystawa „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie” to pierwsza od wielu dekad tak duża próba przedstawienia dramatycznego okresu pańszczyzny. Dotychczas temat ten był szeroko omawiany przez naukowców, pisarzy, filmowców i artystów, jednak brakowało głosu muzeów. Szreniawska placówka, z bogatym doświadczeniem w badaniu historii polskiego rolnictwa, doskonale nadaje się do tej roli.

Wieloaspektowe spojrzenie na okres pańszczyzny

Prace nad wystawą trwały kilka lat, zaczynając od seminariów naukowych, które wyznaczyły koncepcję ekspozycji. Dzięki współpracy z czołowymi polskimi muzeami, archiwami, teatrami i galeriami, udało się zgromadzić kilkaset unikalnych obiektów. Wystawa ma na celu nie tylko przedstawienie historii pańszczyzny, ale także skłonienie widza do refleksji nad jej wpływem na dzisiejsze społeczeństwo.

Unikalne eksponaty z 25 instytucji

Na wystawie prezentowane są eksponaty z 25 instytucji, w tym muzeów, archiwów i galerii. Dzięki temu zwiedzający mają okazję zobaczyć różnorodne obiekty, od narzędzi karnych, takich jak kuny i dyby, po przerażające płaskorzeźby ukazujące bicie chłopek i chłopów. Ekspozycja obejmuje również nowożytną sztukę, przedstawiającą dolę wsi, z dziełami takich artystów jak Kossak, Chełmoński, Tetmajer, Gerson, Styka i Kotsis.

Tematyczne sekcje wystawy

Wystawa podzielona jest na dziewięć części tematycznych, które prowadzą widza od XV wieku, kiedy to rodziła się pańszczyzna, przez jej upowszechnienie w XVII i XVIII wieku, aż do końca w XIX wieku. Każda z części oferuje unikalne spojrzenie na różne aspekty pańszczyzny, w tym kary, życie codzienne chłopów oraz odbicie tematyki pańszczyzny w sztuce i literaturze.

Wydarzenia towarzyszące wystawie

Wystawie towarzyszy szereg interesujących wydarzeń, takich jak debaty, spotkania z autorami książek oraz lekcje tematyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przewidziane są również specjalne kuratorskie oprowadzania, które pozwolą na głębsze zrozumienie tematyki ekspozycji. Dokładne informacje o wydarzeniach towarzyszących można znaleźć na stronie Muzeum.

Praktyczne informacje dla zwiedzających

Wystawa „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie” będzie dostępna dla zwiedzających od 28 kwietnia do 10 października 2024 roku. Bilety można nabyć online oraz na miejscu w kasie Muzeum. Szczegółowe informacje dotyczące godzin otwarcia i cen biletów są dostępne na stronie internetowej Muzeum. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i zanurzenia się w fascynującej historii polskiej wsi.

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook