W Komornikach, podczas zimowej przerwy w nauce (6.02.17 – 10.02.17), dzieci uczestniczyły w akcji: “Ferie artystyczno-przyrodnicze. Leśne przemiany!”. Zaczarowany świat sztuki w połączeniu z naturą to propozycja Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach, która odbyła się już po raz czwarty.
Podczas trwania przedsięwzięcia zrealizowano artystyczno-przyrodniczy program autorski: Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej odnoszący się do syntezy plastyki z przyrodą. Spotkania urozmaicone były zajęciami plenerowymi i tanecznymi. W programie udział wzięli pod czujnym okiem Izabeli Frąckowiak z mini prelekcjami i warsztatami dla dzieci zaproszeni goście: Sebastian Staśkiewicz z Fundacji Ratuj Ryby, Marta Torebko – kompozytorka i tancerka, edukatorzy leśni i muzealni. Odbyły się plenery i wycieczki do Muzeum im. Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, Centrum Zarządzania Łęgami w Czeszewie w Nadleśnictwie Jarocin oraz Muzeum Łowiectwa w Uzarzewie. Na koniec zimowego odpoczynku czekała na dzieci niespodzianka w Pizzerii włoskiej Armando w Komornikach.
Dzięki tej inicjatywie dzieci miały możliwość uprawiania twórczości wartości tkwiącej w rozwoju osobowości człowieka podejmując tematy zainspirowane spontanicznie, w oryginalnej formie. Sztuka jest tworzeniem nowych treści , niepowtarzalnych wartości zwłaszcza gdy w rolę artysty wczuwa się dziecko. Procesy nieskrępowanej zabawy powodują naśladowanie rzeczywistości, fuzja z kompetentną wiedzą przyrodniczą prowokuje procesy poznawcze i wyzwala wyobraźnię. Kształtowanie zdolności jest właśnie takim polem, które poddane obserwacji i stymulacji, owocuje kreatywną postawą twórczą. Powrót do źródeł sprowokowany został poprzez stymulowanie dzieci i dostarczenie poprzez „trening” ogólnodyscyplinarny możliwości: malowania, rysowania, modelowania, rzeźbienia, konstruowania przestrzennego i mini dramy. Stymulacja odpowiednimi bodźcami pogłębiła wytworzenie się atmosfery poszukiwawczej w zakresie formy i warsztatu, w wytwarzaniu nastroju poprzez wprowadzenie elementów z innych dziedzin. Ważnym czynnikiem kształtującym warsztat było stosowanie materiałów naturalnych i „odzyskanych” sugerujące postawę proekologiczną w zrównoważonym rozwoju w aspekcie twórczości.
więcej: