Nowoczesne Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach

Nowoczesne Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach

“Po latach oczekiwań przy skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Spokojnej w Komornikach powstanie miejsce spotkań mieszkańców gminy i gości.

W czwartek 29 września, biuro architektoniczne akpb ARCHITEKCI PIOTR BARTOSIK zaprezentowało na Sesji Rady Gminy projekt koncepcyjny CENTRUM TRADYCJI I KULTURY, który został bardzo pozytywnie odebrany przez radnych. Decyzja o stworzeniu Centrum jest wynikiem odczuwalnego braku głównego, centralnego miejsca spotkań oferującego mieszkańcom bogaty wachlarz usług z dziedziny kultury, sztuki czy rozrywki.Życie kulturalne coraz liczniej zasiedlanej gminy przeniesie się z ciasnej sali „Piwnicy” w Ośrodku Zdrowia do nowoczesnego centrum kultury.

Oddanie obiektu do użytku przewidziane jest na 2019 rok, jednak ze względu na konieczność wykupu działek i koszt budowy szacowany na około 10 mln zł, termin może ulec przesunięciu na rok 2020 – zależnie od dostępnych środków finansowych.

Teren planowanej inwestycji zlokalizowany jest na obszarze będącym najstarszą, historyczną częścią układu przestrzennego Komornik, ma kształt trapezu zbliżonego do prostokąta i obejmuje działki nr 150/1 oraz 150/2 o łącznej powierzchni 8925 m2.

Zgodnie z koncepcją projektu, zostaną zachowane istniejące już obiekty: zabytkowa organistówka, budynek z cegły oraz pozostałości murów.

Kompozycja przestrzenna zagospodarowania terenu zakłada utworzenie placu domkniętego budynkiem Centrum w kształcie litery „L”. Na powstałym obszarze zostaną wydzielone dwa place – plac centralny i kameralny przewidziany w rejonie organistówki. Plac centralny znajdujący się przed głównym budynkiem służyć będzie nie tylko jako miejsce spotkań, ale również jako widownia i scena dla wydarzeń odbywających się na wolnym powietrzu.

Projektowany dwukondygnacyjny, wielobryłowy budynek o zróżnicowanej wysokości będzie miał powierzchnię 1875,22 m2 (powierzchnia użytkowa:parter1407,35 m2 , piętro 428,41 m2).

Centrum Tradycji i Kultury będzie oferowało swoim użytkownikom salę widowiskową na 300 osób, foyer, kawiarnię, szatnie, pracownie, bibliotekę, czytelnię oraz pomieszczenia administracyjne i zaplecze techniczne.

Mamy ogromną nadzieję, że tworzone miejsce stanie się dla naszych mieszkańców chętnie odwiedzanym kulturalnym centrum, dostarczającym wielu artystycznych doznań i umożliwiającym realizowanie interesujących projektów.”

UG Komorniki

wiz1 wiz2 wiz3

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook