Rekordowy budżet Gminy Komorniki

Rekordowy budżet Gminy Komorniki

Realizacja Programu Budowy Dróg, Budowa Centrum Tradycji i Kultury oraz zadania oświatowe to główne priorytety finansowe Gminy Komorniki w 2018 roku.

Na wydatki inwestycyjne zaplanowano rekordowe 43 miliony zł., z czego ponad 20 milionów przeznaczonych zostanie na inwestycje drogowe. Zakończona zostanie budowa drogi łączącej ul. Młyńską z ul. Żabikowską przez rzekę Wirynkę z rondem w Komornikach. W ramach realizacji Programu Budowy Dróg Gminnych rozpoczęta zostanie kolejna duża inwestycja – przebudowa ulicy Kolejowej w Plewiskach i w Komornikach, z budową ronda przy Centrum Handlowym Auchan Komorniki. To ważna wiadomość dla kierowców i mieszkańców – dziś to miejsce postojów w korkach.

W 2018 roku rozpocznie się także drugi etap budowy jezdni i chodnika na ul. Fabianowskiej i przebudowa ul. G. Deimlera w Komornikach. W planach są także m.in. : rozpoczęcie przebudowy ul. Poznańskiej z kanalizacją deszczową w Chomęcicach; budowa ulic Morelowej, Brzoskwiniowej i Rosnowskiej w Głuchowie; budowa ul. Stawnego w Rosnówku oraz ulic Ravela i Wieniawskiego w Szreniawie. Milion złotych zostanie przeznaczone na rozbudowę monitoringu wizyjnego w gminie, drugie tyle będzie kosztować modernizacja oświetlenia ulicznego na energooszczędne i budowa nowej sieci oświetlenia.

Największa inwestycją 2018 roku będzie rozpoczęcie budowy Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach. Jest to zadanie wieloletnie, z tegorocznego budżetu zostanie przeznaczone na ten cel 5 mln zł, a cała inwestycja wyniesie powyżej 15 mln zł. (wizualizacja poniżej – przyp. red.)

W 2018 roku powstaną pierwsze inwestycje z budżetu obywatelskiego: aktywne przejścia dla pieszych, plac zabaw w Komornikach, tor dla rolkarzy w Wirach, pumptruck w Plewiskach i plaża w Chomęcicach.

W Plewiskach powstanie kompleks rekreacyjno –sportowy z boiskiem wielofunkcyjnym i placem zabaw, a w Szreniawie rozpocznie się budowa pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej.

W 2018 roku będzie kontynuowana rozbudowa szkoły podstawowej w Chomęcicach, wraz z salą sportową. Ruszy także rozbudowa szkoły w Wirach. Inwestycje oświatowe wyniosą 4,2 miliony zł. O wiele więcej kosztuje utrzymanie szkół i przedszkoli. W tym roku przeznaczymy na to zadanie 50 milionów zł. Samo utrzymanie szkół to wydatek blisko 29 milionów zł, do tego należy doliczyć 3,5 miliona zł na świetlice szkolne. Na przedszkola samorządowe przeznaczymy 6,3 milionów zł, a na dotację dla przedszkoli publiczno-prywatnych prawie 11 milionów zł. Kolejny milion zł to pobyt naszych dzieci w przedszkolach w innych gminach.

Dochody bieżące gminy ustalone na poziomie 146.301.360,91 zł. oparte są głównie na wpływach z podatku od nieruchomości (32,6mln zł), udziałów w podatku PIT (45,7 mln zł)i CIT (6,5 mln zł). Następuje także stały wzrost subwencji oświatowej, która w tym roku wyniesie26 mln zł.

Podział wydatków w budżecie odzwierciedla najpilniejsze potrzeby gminy. Mimo zdominowania gminnego budżetu przez wydatki na oświatę, priorytetem pozostaje zrównoważony rozwój gminy.

Zostawiasz swój podatek w Komornikach? Zobacz, jak przyczyniasz się do rozwoju naszej gminy i na co idą Twoje podatki:

http://komorniki.nacoidamojepieniadze.pl/

Twoje pieniądze idą m.in. na budowę dróg, szkół, placów zabaw, dróg czy obiektów kulturalnych. Dzięki nim nasza gmina się rozwija.

Pamiętaj: zamelduj się w gminie Komorniki lub poinformuj Urząd Skarbowy o miejscu swojego zamieszkania składając druk ZAP-3.

Niech pieniądze z Twoich podatków trafią tam, gdzie jesteś Ty i Twoja Rodzina!

wiz2

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook