Widzenie obuoczne

Widzenie obuoczne

Badania przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem dr hab. n.med Doroty Pojdy-Wilczek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach potwierdzają, jak ważne jest wychwycenie braku prawidłowego widzenia stereoskopowego u dzieci.

„Autorki badania przygotowują publikację na temat wyników badań, a następnie chcą starać się w Polskim Towarzystwie Pediatrycznym o włączenie testu badania obuocznego do obowiązkowych badań bilansowych, szczególnie dzieci czteroletnich”. W 100% popieramy tę inicjatywę!

Widzenie obuoczne opiera się na synchronizacji pracy obojga oczu i umożliwia widzenie przestrzenne oraz postrzeganie głębi. Nie jest bezpośrednio związane z wadami wzroku. Jest ono wymagane do wykonywania niektórych zawodów m. in. kierowca zawodowy, operator wózka widłowego lub innych zawodów wymagających pracy na wysokości powyżej 3 m.

Widzenie obuoczne nie jest tylko kwestią ostrości wzroku, ale także tego, w jaki sposób mózg przetwarza informacje docierające z oczu i czy prawidłowo analizuje informacje z oka prawego i lewego, dając pełen trójwymiarowy obraz widzianego obiektu. Jest procesem wyuczonym, który kształtuje się bardzo intensywnie w pierwszych latach życia.

Nieprawidłowości zaburzające rozwój widzenia obuocznego to:

  • zez
  • niedowidzenie
  • anizometropia ( duża różnica wady wzroku pomiędzy oczami)
  • zaćma wrodzona
  • deprywacja ( brak bodźców ) np przez opadniętą powiekę

Jeżeli w okresie rozwoju pojawią się wyżej wymienione nieprawidłowości, widzenie przestrzenne może się nie wykształcić. A odzyskanie go w wieku dorosłym, często nie jest możliwe. Dlatego tak ważne jest badanie u dzieci, nie tylko ostrości wzroku (które pozwala wykryć wady wzroku), ale także widzenia obuocznego.

Badaniem widzenia obuocznego zajmują się wykwalifikowani optometryści. Szybkie rozpoznanie zaburzenia pozwala na wprowadzenie odpowiedniego postępowania. W zależności od przyczyny może to być korekcja okularowa, terapia widzenia lub zabieg.

mgr. Optometrii
Alesandra Starzycka-Babik

Już dziś zapisz swoje dziecko na badanie w salonie Bloch Optyk na Nowym Rynku w Plewiskach! Więcej na: www.blochoptyk.pl

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook