Podróż w głąb siebie

Podróż w głąb siebie

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że człowiek to nie tylko ciało. Dla jego zrozumienia potrzebny jest jeszcze aspekt psyche. To termin, którym ujmujemy całość niematerialnych procesów i stanów człowieka m.in. nasze myśli, emocje, uczucia, pragnienia, motywy czy osobowość. Psychika nie poddaje się standardowemu badaniu naukowemu. Nie da się jej zmierzyć, zważyć, pobrać wycinka i obejrzeć pod mikroskopem.

Psychoterapia bada i leczy to, co nie widoczne gołym okiem. Zajmuje się rozpoznawaniem psychicznych przyczyn zaburzeń. I to jest w niej najbardziej odkrywcze i fascynujące. Do Pracowni Terapii „Uważna” zgłaszają się ludzie w różnym wieku, którzy czują, że mimo podejmowanych prób, ich życie nie toczy się tak, jakby tego chcieli. Przychodzą kobiety sfrustrowane, że nie udaje im się godzić ról doskonałej matki i żony z wymaganiami szefa. Zgłaszają się osoby zrozpaczone rozstaniem lub trudną sytuacją życiową, czujące, że grunt osuwa im się spod nóg. Albo ludzie rozżaleni swoimi wieloletnimi związkami, w których po raz kolejny potoczyło się inaczej niż sobie wyobrażali. Pojawiają się też mężczyźni zmęczeni ciągłą presją i stawianymi wobec nich oczekiwaniami. Osoby z przeróżnymi historiami. Te które podejmowały już inne formy leczenia i te, które robią to po raz pierwszy. Wszystkich ich łączy pragnienie zmiany.

Ważnym krokiem w kierunku zmiany jest podjęcie terapii. Psychoterapia opiera się na przymierzu, tworzonym przez terapeutę i pacjenta. Bazują oni na zaufaniu i zaangażowaniu. Treść sesji w znacznej mierze zależy od pacjenta. Opowiada on o tym, co ważne, poruszające, czym jest gotów się podzielić. Swobodnie opowiada o sobie, swoich myślach i uczuciach. Terapeuta uważnie słucha i komentuje bez oceniania i dawania rad. Cele i czas trwania psychoterapii ustalane są indywidualnie i zależą od konkretnego przypadku. Psychoterapia to proces, ale i inspirująca podróż, która pogłębia nasze rozumienie samych siebie. Warto podjąć ją w każdym wieku i w każdym czasie, by zadbać o jakość swojego życia.

Kamila Fryc
Psycholog, założyciel
Uważnej Pracowni Terapii
Poznań-Grunwald,
ul. Kasztelańska 7
www.uwazna-psycholog.pl

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook