„Wszystkie występy są niezapomniane” [wywiad]

„Wszystkie występy są niezapomniane” [wywiad]

W dzisiejszym wywiadzie chciałabym Wam przedstawić sylwetki dwóch kobiet – Marty Torebko i Izabeli Frąckowiak. Jestem przekonana, iż większość z Was kojarzy te nazwiska, ale wiem też, że nie wszyscy i stąd pomysł na artykuł.

Kim jest Marta Torebko?

To absolwentka Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Ma na swoim koncie 4 albumy „Okiem dziecka” dla dzieci, „Feel” (album instrumentalny) i „Resztę opowie księżyc” dla dorosłej publiczności, które można również znaleźć na popularnym iTunes, i ostatni album „Kobiety” Skomponowała muzykę do tekstu „W Wielkopolsce jest Dopiewo” do którego został nagrany teledysk gminny z jej udziałem. Skomponowała również utwór „25 lat” na okazję 25 -lecia Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach, utwór znalazł się w specjalnym jubileuszowym śpiewniku. Uwielbia komponować i temu poświecą każdą wolną chwilę. Jest również pedagogiem.

Kim jest Izabela Frąckowiak?

Jej pasją jest oczywiście muzyka i śpiew przy współpracy z Martą, może w stu procentach realizować swoją pasję. Na co dzień pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie jako animator kultury pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Marta Włudarczak: Marta, Iza witam serdecznie na łamach naszej gazety i dziękuję, że zgodziłyście opowiedzieć coś więcej o sobie. Może zaczniemy od początku, tzn. jak się poznałyście?

Izabela Frąckowiak: Spotkałyśmy się cztery lata temu w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach. Po kilku spotkaniach zaproponowano nam udział na jednej z wystaw zorganizowanych w galerii Piwnica w Komornikach. Bardzo szybko udało się nam złapać wspólny język ,stworzyłyśmy zgrany duet. Pierwszą naszą nagraną piosenką była piosenka świąteczna Marty „Opowieść Wigilijna”, do której wideo zostało z realizowane w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Singiel znalazł się również na iTunes

Jak rozpoczęła się Wasza droga muzyczna? Jak to się stało, że jesteście w tym miejscu?

Marta Torebko: Ja swoją drogę muzyczną rozpoczęłam w wieku 6 lat. Jako dziecko uczęszczałam do szkoły muzycznej I ,potem II stopnia. Jako dziecko także tańczyłam, śpiewałam i grałam na fortepianie w teatrze tańca „Trans” z Olsztyna. Potem wyjechałam do Poznania gdzie ukończyłam Akademię Muzyczną

A co sprawia Wam największą trudność?

Izabela: Chyba odpowiedź na to pytanie (śmiech). Marta potrafi napisać tekst i muzykę na każdą okazję i o każdym stopniu trudności, ja staram się to dobrze zaśpiewać, jak do tej pory nie miałyśmy żadnych problemów z tym, żeby wystąpić przed publicznością.

Marta: Kiedy to, co robisz sprawia Ci przyjemność nie ma mowy o trudnościach

Dla mnie osobiście największym problem życiowym jest stres związany z występowaniem przed ludźmi i nie wierzę, że można tak w całości się go wyzbyć. Jak Wy sobie z nim radzicie?

Izabela: Przed każdym występem obie wspieramy się i trzymamy za siebie kciuki, potem głęboki wdech i tyle.
Marta: Stres? Uwielbiam występować, na scenie czuje się fantastycznie.

Jesteście niemożliwe. Tylko pozazdrościć takie podejścia. Może wpadnę do Was na warsztaty, co? Dziewczyny, a wracając jeszcze do Waszych występów – które tkwią najbardziej w Waszej pamięci?

Marta i Izabela: Miałyśmy okazję wspólnie gościnnie wystąpić na koncercie muzyki portugalskiej Yamiego i Marito Marquesa w grudniu 2014 roku w Plewiskach. Radość i ciepło bijące od muzyków na długo zastanie w naszej pamięci. Również zapadł nam w pamięć nasz koncert w Szpitalu Onkologicznym w Poznaniu przy okazji wernisażu „Mgnienia z Natury”. Jesteśmy bardzo ciepło przyjęte zawsze przez publiczność i tak naprawdę wszystkie występy są niezapomniane. Po każdym spotyka nas dużo ciepłych słów.

A jakie macie plany na przyszłość?

Izabela: Wydałyśmy nasz pierwszy wspólny krążek i oczywiście marzymy o kolejnym. Bardzo chciałybyśmy występować z naszym projektem „Kobiety” na wielu scenach.

Dziewczyny, życzę Wam z całego serca realizacji swoich planów i spełnienia marzeń. Liczę, że jeszcze nie raz będę miała okazję posłuchać Was na żywo zarówno w naszych Plewiskach, jak i całej Polsce.

Marta Włudarczak
Zdjęcie: Piotr Rychter (na zdjęciu od lewej: Jacek Szwaj, Marta Torebko, Izabela Frąckowiak)

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook