Wiele osób, pragnąc rozwijać swoje pasje, myśli o rozpoczęciu nauki gry na gitarze. Na szczęście przygodę z gitarą można rozpocząć w każdym wieku. Z gitarą radzą sobie już dzieci w wieku 6 lat, a także osoby dorosłe – realizując swoje młodzieńcze fascynacje. Możemy uczyć się samej gry na gitarze lub docelowo łączyć ją ze śpiewem czy grą w zespole.
Jaki typ gitary?
Najlepiej rozpocząć naukę gry od gitary klasycznej, która ma nylonowe struny i jest zdecydowanie łatwiejsza dla początkujących. Niewielu wie, że są różne rozmiary gitar klasycznych, małe i średnie dla młodszych i standardowe dla większych gitarzystów. Tzw. klasyk charakteryzuje się szerokim gryfem i sześcioma,miękkimi strunami co znacznie ułatwia dociskanie strun i chwytanie akordów. Jest to szczególnie ważne na początku, kiedy palce są jeszcze wrażliwe i nie przyzwyczajone do takiej pracy. Piękne brzmienie gitary klasycznej usłyszymy np. w utworach flamenco ale zastosowanie klasyka jest bardzo duże, od wielkich scen muzycznych po muzykę rozrywkową.
Gitara akustyczna z uwagi na wąski gryf i metalowe struny, polecana jest gitarzystom , którzy mają już jakieś podstawy. Metalowe struny mogą na początku sprawiać trudność ale dość szybko można się do tego przyzwyczaić. Warto zaznaczyć, że metalowe struny i większe pudło rezonansowe nadają gitarze akustycznej piękne, pełniejsze brzmienie. Standardowo gitara posiada 6 strun ale występują też gitary akustyczne 12-sto strunowe. Gitarę elektroakustyczną można podłączyć do wzmacniacza i zazwyczaj z taką gitarą występują artyści na scenie na koncertach wokalno-instrumentalnych.
Gitara elektryczna często jest marzeniem wielu miłośników gitary. Na pewno osobom, które mają już podstawy gry np. na gitarze klasycznej, łatwiej będzie kontynuować naukę na tym instrumencie i tak to zazwyczaj się odbywa. Lepiej, żeby uczeń był już trochę starszy, inaczej trudno będzie poradzić sobie z wąskim gryfem i ciężarem instrumentu. Do gry na pewno będziemy potrzebować wzmacniacza, który nagłośni naszą gitarę, do tego jeszcze kable i przetworniki dźwięku, które pozwolą uzyskać dowolne brzmienie gitary. Dla muzyków pragnących grać w zespole gitara elektryczna wydaje się niezbędna, umożliwi nam rockowe brzmienie i granie tzw. solówek. Gitara elektryczna stanowi dla wielu cel nauki i daje duże możliwości rozwoju.
Gitara basowa – czterostrunowa gitara elektryczna wchodzi wraz z perkusją w skład sekcji rytmicznej w zespole. Dzięki grubym strunom możemy grać na niej niskie tony. Nie trzeba umieć grać na gitarze klasycznej czy elektrycznej, żeby rozpocząć naukę gry na basie, trzeba natomiast mieć dobre poczucie rytmu, tutaj rytmika to podstawa. Nauka podstaw nie jest trudna i dość szybko można nauczyć się grać proste podkłady muzyczne. Ważnym jest opanowanie różnych technik gry, np. szarpanie strun, slapping, popping. Gitara basowa to bardzo ważny element brzmienia całego zespołu, a najlepsi basiści to prawdziwi frontmani i wirtuozi gry.
Gdzie kupić gitarę?
Przy zakupie instrumentu warto poradzić się kogoś kto się na tym zna i doradzi nam jaki instrument wybrać, np. jaki typ i wielkość gitary. Najlepiej udać się do sklepu muzycznego i sprawdzić instrument na miejscu, wówczas zakupimy odpowiednią, już nastrojoną gitarę. Możemy też poszukać instrumentu używanego w komisach muzycznych lub w internecie, korzystając oczywiście z rady fachowca. Zakup gitary to bardzo ważna decyzja, od tego zależy jakie będziemy robić postępy, odpowiedni instrument nam to ułatwi, zły może nawet zniechęcić do nauki. Warto też dokupić pokrowiec, stroik do gitary, a docelowo podnóżek i pulpit do nut.
Samemu czy pod okiem nauczyciela?
Najlepiej oszczędzić sobie rozczarowań i rozpocząć naukę gry pod okiem doświadczonego nauczyciela, który pomoże nam odkryć tajniki gry na gitarze, samemu można się łatwo zniechęcić. Cenne wskazówki i fachowa rada nie tylko przyśpieszą naukę ale pozwolą też uniknąć błędów. Nawet ucząc się samemu i tak musimy korzystać z pomocy innych, np. innego gitarzysty, poradnika lub obecnie internetu. Nic nie zastąpi jednak pracy z nauczycielem, mając pod ręką autorytet szybciej można osiągnąć dobre rezultaty.
Kiedy efekty?
Pierwsze efekty gry ucznia pod okiem nauczyciela widoczne są już po kilku pierwszych lekcjach, po 3 -6 miesiącach mamy już wyraźny postęp w nauce. Tempo nauki zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji ucznia, ale także, a nawet przede wszystkim od systematycznej pracy. Nawet najlepsi profesjonalni gitarzyści poświęcają dużo czasu na ćwiczenia i dalsze doskonalenie. Jeśli gra na gitarze staje się pasją, efekty przychodzą bardzo szybko i w krótkim czasie można już pochwalić się umiejętnością gry na gitarze. Na pewno mobilizację do gry dają występy na koncertach organizowanych przez szkoły muzyczne, np. kameralne występy przed rodzicami czy większe plenerowe koncerty , np. happening Gitarowy Zawrót Głowy, który od 5 lat organizuje w Komornikach szkoła muzyczna z Plewisk.
MJ
Szkoła muzyczna i językowa Re-Cord Centrum