Wybieramy przedszkole dla dziecka

Wybieramy przedszkole dla dziecka

Fotografia dziecięca

Wybór przedszkola dla dziecka jest ważnym momentem dla rodziców, ponieważ to tam ich pociecha będzie spędzać większość dnia. Jak się do tego zabrać? Na co zwrócić uwagę? I jak sprawdzić, czy dziecko osiągnęło dojrzałość przedszkolną?

Poszukiwania najlepszego przedszkola należy rozpocząć wcześniej ze względu na to, że dziecko potrzebuje czasu na zaakceptowanie nowej sytuacji i adaptację w przedszkolu, co wymaga czasu. Zaczynając przygotowania, należy najpierw zastanowić się, czy dziecko jest już gotowe do zostania przedszkolakiem.

Jak sprawdzić gotowość przedszkolną naszego malucha?

Ukończenie 2,5 roku wcale nie musi oznaczać, że dziecko jest gotowe do pójścia do przedszkola. Przede wszystkim warto zaobserwować, czy nasz kandydat na przedszkolaka dobrze się czuje wśród innych dzieci, czy go interesują, czy przygląda się z zainteresowaniem bawiącym się dzieciom na placu zabaw. Należy zwrócić uwagę jak nasz przyszły przedszkolak reaguje gdy rodzice wychodzą np. do kina, a dziecko zostaje pod opieką bliskich lub opiekunki. Jeśli nie ma z tym problemu, możemy być spokojni – nasz maluch jest gotowy. Gdyby jednak stronił od rówieśników, gdyby nie chciał zostać pod opieką babci lub opiekunki albo kurczowo trzymał się mamy, gdy rodzice szykują się do wyjścia, są to sygnały, że trzeba jeszcze popracować nad jego gotowością przedszkolną.

Ważna adaptacja do przedszkola

Obecnie przedszkola prowadzą zajęcia adaptacyjne przygotowujące dziecko do pójścia do przedszkola. Warto bywać na nich kilka miesięcy przed rozpoczęciem właściwej edukacji przedszkolnej. Zajęcia odbywają się najczęściej popołudniami lub w soboty, trwają godzinę i uczestniczy w nich dziecko w obecności kogoś bliskiego. Nie zawsze tą osobą musi być mama, z którą dziecko jest silnie związane emocjonalnie. Lepiej żeby był to np. tata, dla którego będzie to odskocznia od codziennego życia zawodowego, a spędzenie godziny z dzieckiem w przedszkolu sprawi przyjemność obydwu stronom.

Ważne pytania – rozmowa z dyrekcją przedszkola

Zwróćmy uwagę na to, jak zostaliśmy przyjęci, czy dyrekcja poświęciła nam czas podczas rozmowy telefonicznej, jak i podczas spotkania w przedszkolu. Przygotujmy listę pytań, o których wcześniej rozmawialiśmy z innymi rodzicami, lub które nam się nasunęły podczas przeglądania strony internetowej.

Warto pytać o wszystko – nie ma głupich pytań. Dobrze, jeśli w spotkaniu uczestniczy obydwoje rodziców, żeby wiedzieli wszystko o miejscu, w którym ich dziecko spędzi 3 najbliższe lata. Maluch codziennie będzie jadał w przedszkolu kilka posiłków, dlatego trzeba zapytać, kto układa jadłospis i czy jest to wykwalifikowany dietetyk, a także jak przedszkole radzi sobie z dietami dzieci alergicznych lub dietami wegeteriańskimi. Można też poprosić o jadłospis z danego dnia i zapoznać się z nim na miejscu. Zapytajmy jaka jest oferta edukacyjna – podstawowy program przedszkola jest zatwierdzony przez MEN (większość przedszkoli bazuje tylko na takim programie).

Ponadto do wyboru są również przedszkola o różnych profilach: językowych, artystycznych, muzycznych, montessorii (Celem tego przedszkola jest stworzenie dzieciom optymalnych warunków rozwojowych, wspieranie ich w naturalnej radości, otwartości na świat, inne kultury i ludzi. Przywiązuje się w nim również dużą wagę do rozwoju osobowości dziecka, jego autonomii i szacunku wobec samego siebie oraz innych). Podczas wizyty zwróćmy uwagę na otoczenie przedszkola, między innymi to, czy znajduje się ono przy ruchliwej ulicy, czy jest dobrze ogrodzone, czy furtka jest zamykana, czy przedszkole posiada ogród z placem zabaw, czy jest on bezpieczny.

Zapytaj o zajęcia dodatkowe w przedszkolu

Dobrze wiedzieć, jaka jest oferta przedszkola w tym zakresie, jaka jest intensywność, kto uczy angielskiego, czy zajęcia konwersacyjne prowadzi native speaker. Kto prowadzi zajęcia rytmiczne, kto uczy tańca, a kto będzie uczył pływać lub grać w szachy. Warto zwrócić uwagę na tego typu zajęcia, ponieważ dają one dziecku dużo większe szanse uzyskania sukcesów w dalszej edukacji w szkole.
Podczas spotkania rodzice mogą ponadto ustalić kto będzie w przyszłym roku wychowawcą ich dziecka, jakie ma wykształcenie, jaka jest liczebność grupy i co wyjątkowego oferuje przedszkole, czego nie znajdziemy nigdzie indziej.

Monika Garczarek
Przedszkole „Stumilowy Las” w Plewiskach

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook