Płonący problem - zatrute powietrze.

Ograniczanie smogu w Gminie Komorniki

Mieszkańcy naszej gminy wyraźnie martwią się o ilość zanieczyszczeń w atmosferze. Z taką właśnie kwestią zwrócił się z pytaniem do Pana Wójta czytelnik portalu “Komorniki.pl”

Witam, Panie Wójcie bardzo martwię się o zdrowie moich dzieci w związku ze smogiem jaki występuje w Komornikach(głównie myślę o piecach węglowych). W związku z podpisaną ustawą anty-smogową przez naszego Prezydenta kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się, że Gmina wprowadzi zakaz ogrzewania domów węglem. Szczególnym przypadkiem jest Zakład Instalacyjny-sanitarny na ul.Polnej który bardzo mocno dymi. Czy można coś zrobić z takim szczególnym przypadkiem? Gdzie mam się zgłosić aby sąsiad przestał zatruwać nasze życie i przełączył się na ekologiczne ogrzewanie?
Z wyrazami szacunku
mieszkaniec Komornik

Szanowny Panie,
istnieje rządowy program KAWKA wspomagający wymianę kotłów w przydomowych kotłowniach na gazowe, jednak przystąpienie do niego przez beneficjentów jest całkowicie dobrowolne i nie ma obecnie regulacji prawnych umożliwiających stosowanie przymusu w tej sprawie (uchwała miasta Kraków zmuszająca do takich działań została uchylona przez Naczelny Sąd Administracyjny).
Spalanie odpadów w domowych paleniskach jest wykroczeniem objętym mandatem karnym w wysokości do 500 zł. Istnieje jednak przeszkoda utrudniająca kontrolę pieców, która związana jest z problemem legalności wejścia strażników gminnych na prywatną posesję, w tym do budynków mieszkalnych. Nie ma w tej chwili rozwiązań przymusowych umożliwiających takie działanie.
W przypadku zaobserwowania opisywanego przez Pana zdarzenia, należy zgłosić sprawę do straży Gminnej w trakcie palenia, a w przypadku zakładu/firmy wysłać pisemne zgłoszenie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu (WIOS).
– Wójt Jan Broda

Co myślicie o tej sprawie? Czy dokucza Wam smog? Czy jesteśmy w stanie go zwalczyć?

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook